Korku Filmleri Ustası Dario Argento’nun En İyi 10 Filmi

Korku filmlerinin o kadar yavan taklitleri çıkıyor ki günümüzde korku filmi izleyelim demek günah gibi bir şey artık. Halbuki yavan taklitler asıllarını yüceltir diyerek bu taklitlerin nereden geldiğine bakmak lazım.

Evet, günümüzde çoğu korku – gerilim filmindeki unsurların çoğunu bundan 30 – 40 sene önce Dario Argento bizzat kendi keşfedip tarzını ortaya koymuştu. Ancak sinema dünyasında diğer türlerde olduğu gibi korku – gerilim üzerine çıkan yapımlar kendilerini geliştiremeyince herkes taklit etmeye başladı. Ve bir süre sonra Dario Argento’nun filmlerinde kullandığı kendi teknikleri klişe adıyla adlandırılmaya başlandı.

Kendisinin oldukça ilginç bir insan olduğunu tahmin etmek zor değil. Mesela;

– Filmlerinde sürekli beliren eldivenli bıçaklı silüet kendisidir.

– Ses miksajında sahnelerin inandırcılığını arttırmak adına kasaptan et alıp onları bıçaklayarak kayıtlarını tutmuş ve filmlerinde kullanmıştır.

– Yarattığı arka plan, renkler, mekanlar ve müzik seçimleriyle korku filmlerine müthiş bir görsel estetik kazandırmıştır. Yani şimdikiler gibi sadece karanlığın arkasına sığınmamıştır.

Yani özetle;

Saygı duyulası büyük bir yönetmenden bahsediyoruz. Herkesin izlediği filmler yapmaması onun büyüklüğünden bir şeyler eksiltmiyor. Böyle bir ustanın filmlerini seçmek zor olsa da bize göre en iyi Dario Argento filmleri şu şekilde;

1. Opera (1987)

2. Sleepless (2001)

3. Trauma (1993)

4. Four Flies on Grey Velvet (1971)

5. Stendhal Syndrome (1996)

6. Inferno (1980)

7. Suspiria (1977)

8. Tenebre (1982)

9. Deep Red (1975)

10. The Bird with the Crystal Plumage (1970)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir