Kirpi (2009)

.

İnsanlar kendilerini benzemeyenleri severler ve yakın bulurlar.Sana benzeyen birini gördüğünde sevmezsin.Yakından tanırsan nefret edersin.Sana karşı bir yanlışı olursa da intikam alırsın.

.

İşsiz işgüzar Kirpi Reşat hiçbir işte tutunamayan ve bu durumun sorumlusu kendi değilmişcesine davranan,kendine her madik atanın cezasını kendine has yöntemlerle kesen bir tiptir.Bu durum kaypak Tahir Yaman’ı tanıyana kadar devam eder.Dandik bir casting şirketi sahibi çapkın Tahir ile telefon faturası sırasında tanışan Kirpi bu sefer madik atılan taraf olur.Yine kendine has yöntemlerle Tahir’i işleten Kirpi’nin tek bilmediği şey Tahir’in de beyninin kendisi gibi boş beleş işlere çalıştığıdır.
Emniyet Müdürlüğü’nün önünde çekişmeye başladıkları ilk zamanlarında sivil polisler tarafından fark edilen ve diğer çekişmelerinde de onların görüş alanlarında kalan ikili yaşanan tesadüfi olayların da içinde kalınca İstanbul’u karıştıracak bir dizi olayın baş aktörleri olacaklardır.

.

2005 yılında ölen yazar Sulhi Dölek’in aynı adlı romanından uyarlanan film son zamanlarda izleyebileceğiniz iyi komedilerden biri.Sulhi Dölek “İkinci Bahar” ve “Süper Baba” gibi dizilerin de yazarıydı aynı zamanda.Kirpi filmi de metinsel kalitesini bu anlamda belli ediyor.Ancak filmin yönetmeni (Mumya Firarda filminin yönetmeni) her ne kadar filmde eğlenceyi üst seviyede tutmak için bir sürü gereksiz atraksiyona girse de yine de keyifle izleyenebilecek bir komedi filmi yapmış.Özellikle Güven Kıraç’ı pek beğenmeyen ben bu filmi izledikten sonra görüşlerim radikal bir değişikliğe uğradı.Mazhar Alanson’dan çok Güven Kıraç’ın müthiş performansı için bile izlemeye değer bir film.Kitabını da okumak farz oldu.

-Suratına kapatıyorum 3-2-1 .

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.