Killing Them Softly/Kibarca Öldürmek (2012)

.

Bir soygun, iki aptal ve uzun metraj bir aforizma…
Suç kariyerlerinin en rahat soygunlarından birini gerçekleştirecek olan Frankie ve Russell’ın masada kalan meteliksizlere yem olarak bırakacakları adam bile hazırdır. Atlanan detay ise çantada keklik olan soygunun sonrasında kopartacağı gürültüdür.

Kasap ve Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı filmlerinden sonra Kibarca Öldürmek ile üçüncü uzun metrajını çeken yönetmen Andrew Dominik basit bir soygun sonrası gelişen olayların üzerinden ekonomi aforizması yapıyor. Film boyunca insan ömründen ciddi dakikalar çalan ve hikayeyi de en ufak şekilde besleyemeyen prematüre repliklerle sıklıkla karşı karşıya kalıyoruz. Bununla da yetinmeyerek Brad Pitt’in yanına gelen James Gandolfini ile işkence dolu dakikalar yaşıyoruz. Filmin ana mesajı için kilit rol sayılan Mickey’i canlandıran Gandolfini oyunculuk meziyetlerine rağmen karakterin içindeki boşluğu dolduramıyor.

.

Mesajı iletme anlamında fazla fevri davranan yönetmen akıcı bir dille bu filmi kült filmler arasına sokabilecekken bu haliyle yerin dibine sokmayı başarıyor. Filmden geriye aklımızda gerilimi yüksek başarılı bir soygun sahnesi, estetik ve gerçekçiliğin güzel harmanlandığı cinayet sahneleri kalsa da filme olan öfkemizden bu detayları beynimizin en uzak noktalarına göndermek istiyoruz.

Son olarak da beni ve benim gibileri sallamayan ve hiçbir zaman da sallamayacak olan yapımcılara gelsin. Fragmanın verdiği beklenti ile filmin vermek istediği taban tabana zıt olunca haliyle yapımcının da ne anası ne de bacısı kalıyor. Filmin derdinin sistem eleştirisi olduğunu fragmanda yansıtmak çok mu zor acaba ? Hani filmde ucundan kıyısından bahsedilen birşeyden de bahsetmiyoruz. Filmin varoluş amacı sistem eleştirisi. Yani filmin ana temasından bağımsız hazırlanan bir fragman izleyiciyle dalga geçmek değil de nedir acaba ?
Fragmanda James Gandolfini, Brad Pitt, Richard Jenkins gözüksün de biz yolumuzu buluruz mu acaba amaç ?

Öyle yada böyle neresinden tutarsanız tutun elinizde kalan bir film Kibarca Öldürmek… Hem de ismiyle müsemma…

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.