Kevin Spacey ile Atatürk Filmi ?

.

Bugün neredeyse her haber sitesinde Kevin Spacey’nin bir Atatürk filmi çekeceğine dair haberler dolaşıyor.Oyuncu sağlam konu ondan daha sağlam olunca mütemadiyen teorilerin ardı arkası kesilmiyor.
III. Richard adlı oyunuyla İstanbul’u etkisi altına alan Kevin Spacey Türkiye’den aldığı Atatürk kitapları nedeniyle ortaya böyle bir tez atılmış.Ama atladığımız birşey var.O da belli bir kültür birikimine sahip yabancıların birçoğunun zaten Atatürk’ü tanıdığı gerçeğidir.Bazen biz Atatürk’ün dünyada yarattığı etkiyi hafife alıyoruz sanırım.Her neyse konunun özüne dönecek olursak Kevin Spacey’nin bir Atatürk filmi çekmesini çok isterim.Hatta başrolü kendisi alarak…
Muhtemelen Hollywood yapımı bir Atatürk filmi Türkiye’de gişe rekoru kıracaktır.Çünkü biz böyleyiz.İçimizden ne kadar başarılı Atatürk filmi çıkarsa çıksın yerin dibine sokacak bir tarafını mutlaka buluyoruz.Ama yabancı biri çektiğinde eksik yada hatalı kısımları kolayca “yeteri kadar bilgi sahibi olamamalarına” yorup negatif yanları beynimizden silebilir ve çekilen filmi kolaylıkla “En İyi Atatürk Filmi” olarak lanse edebiliriz.
Böyle bir filmin var olacağına açıkçası pek ihtimal vermiyorum.Çünkü Türkiye’ye gelip de Türkiye’yle ilgili alacakları kitapların başında Kuran-ı Kerim ve Atatürk gelir.Bundan önce Türkiye’ye gelen aktörlerden de eminim bu kitaplardan en azından birini edinen olmuştur.Alalede bir durum bu.Fazla büyütmemek gerek diye düşünüyorum.Siz ne dersiniz ?

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Kevin Spacey ile Atatürk Filmi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.