Kara Şövalye Yükseliyor Filminin Çekim Detayları

.

Her filmin kendine has çekim detayları ve anektodları vardır.Ancak konu The Dark Knight Rises olunca merak eşiği oldukça yükseliyor.
Kara Şövalye Yükseliyor filminden çekim notları , kostüm bilgileri şu şekilde;

Yarasa Kostümü

●”The Dark Knight Rises/Kara Şövalye Yükseliyor”daki Yarasa kostümü “The Dark Knight/Kara Şövalye”dekiyle aynı tasarıma sahip.

●110 adet ayrı parçadan oluşuyor.

●Yarı esnek üretan kalıptan üretilmiş parçaların tamamı 3B ara örgü adı verilen bir polyester örgüye tutturuluyor. Çok iyi nefes alabildiği için orduya, tıp ve yüksek teknolojili spor malzemesi üreticilerine suni kauçuk yerine satılan 3B ara örgü dokuma değil örmedir.

●Kostümün bacak, göğüs ve karın çevresindeki bölümlerinde daha fazla koruma sağlaması için üretan kalıptan üretilmiş parçaların bir kısmının içine güçlü, hafif ve inanılmaz dayanıklı karbon fiber paneller yerleştirildi.

●Yapım ekibi uzunluk, şekil ve boyut olarak farklı 50 adet pelerin üretti. Bunlar atlama, yürüme, aksiyon ve dövüş sırasındaki farklı işlevlerine göre kullanıldı.

●Pelerin elekrostatik olarak floke edilmiş bir kumaştan yapıldı. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı tarafından gece görüşünde kıyafetin algılanmasını asgariye indirmek için kumaşa uygulanan bir teknik.

●Özel Efektler departmanı çizgi roman resimlerinden esinlenerek pelerinin dalgalanmasını sağlamak için sessiz, yönü ayarlanabilen yepyeni bir rüzgar makinesi icat etti.

●Kostümün, başlığın ve pelerinin toplam ağırlığı 13,60 kg.

Kedi Kostümü

●Kedi hırsız Selina Kyle için 20 adet kostüm üretildi.

●Pratik nedenlerden ötürü her kostüm iki parçadan oluşuyor ama kemerin konumlandırılışı sayesinde tek parçalık bir Kedi kostümüymüş gibi duruyor.

●Kostüm, kemerin yanı sıra, dirseğe kadar uzanan eldivenler, kalçalara kadar uzanan çizmeler ve gece görüş gözlüğünden oluşuyor. Kostüm tasarımcısı Lindy Hemming gözlükleri başın üzerine kaldırıldığında kedi kulağına benzeyecek şekilde tasarladı.

●Farklı durumlar için, örneğin koşarken ya da Batpod’a binerken olduğu gibi, topuk yüksekliği değişen yedi farklı çizme var. ‘Kahraman çizmesi’nin ise dövüş sırasında rakibi kesebilmek için bıçaklı topukları bulunuyor.

●Kostüm kabartmalı karbon fiber laminattan yapıldı. İki katmanı bulunan kıyafetin dış katmanı karbon fiber altıgen dokumalı poliüretan kaplı spandeksten oluşuyor.

Bane’in Kostümü

●Bane için toplamda sekiz kostüm üretildi. Postal, asker pantolonu ve vücut zırhından oluşan kostüm doğal malzemelerden yapıldı ve oradan buradan toplanmış parçalarla süslendi.

●Bane’in maskesi ABS polimerden yapıldı ve Kostüm Efektleri departmanı tarafından 3-B baskı kullanılarak üretildi.

BAT TAŞITLARI

Batmobil

●Batmobil “Batman Begins/Batman Başlıyor”dan beri değişmedi ama “The Dark Knight Rises/Kara Şövalye Yükseliyor”da orijinal kamuflaj renginde bir kaç taşıt görünüyor.

●Özel üretim kamuflaj tumbler’ın üç farklı modeli bulunuyor: Birinde dönen taret topu, diğerinde güdümlü roket atar, üçüncüde ise tüfek var.

● Batmobil Christopher Nolan ve yapım tasarımcısı Nathan Crowley tarafından yapımcıların Los Angeles’taki garajlarında tasarlandı. Prototipi oyuncak arabaların birbirine yapıştırılmasıyla yapıldı. En son üretilen prototip bir Hummer ile bir Lamborghini’nin bileşimiydi ve esin kaynağı eski bir ordu taşıtıydı.

●Tumbler adı aracın askeri tarihçesine dayanıyor ve sıçrama ve takla atma özelliğinden kaynaklanıyor.

●Batmobil’in ön aksı yok. Nolan tekerleklerin yanlardan tutturulmasını istedi. Bu ilk başta imkansız görünüyordu. Ama özel efektler amiri Chris Corbould ve Atölye amiri Andy Smith bunu başarmanın bir yolunu buldular.

●Batmobil’deki her şey sıfırdan üretildi; mevcut bir taşıtın yeniden tasarlanması ya da özelleştirilmesiyle oluşturulmuş bir taşıt değil.

● Aracın 6 tekerleği var: Öndeki 2 tekerlek yarış arabalarında kullanılan, arkadaki 4 tane ise canavar kamyonlarda (gösteri kamyonları) kullanılan türde. Oyukları farklı oranlarda üç ayrı set tekerlek üretildi ki sürücü dublör George Cottle herhangi bir zamanda ne kadar patinaj gücüne ihtiyaç duyduğuna karar verebilsin.

●Normal kurşunsuz benzinle çalışan aracın ağırlığı 2,5 ton.

●Batmobil 1,2 ila 2 metre yükseğe sıçrayabiliyor, ve denemelerde 18 metre ileri atlayabildi.

●Ulaşabildiği azami hız saatte yaklaşık 170 km. ve beş saniyede 96 km. hıza ulaşabiliyor.

Batpod

●Batpod’un tasarımı “The Dark Knight/Kara Şövalye”dekiyle aynı.

●Batpod, Batman’e Gotham şehri caddelerinde daha seri bir ulaşım şekli sağlamak üzere tasarlandı ve geliştirildi. Batpod da, Batmobil gibi, süratli, vahşi ve düşmanca durumlarda mükemmel iş görüyor. Her türlü zemin koşuluna uygun olarak üretilen motosikletin her iki yanında da üçer adet silah var: Bir mini top, bir borda kancası ve bir de makineli tüfek.

●Tekerlekler Batmobil’inkilerle aynı.

●Batpod’un toplam ağırlığı 331 kg.

●Motosikletin tasarımı taşıt sallanırken bile sürücüsünün her zaman aynı seviyede kalmasına olanak tanıyacak şekilde yapıldı.

●Batpod’un Batmobil kadar hızlı.

●Kendi kendine düzelen bir motosiklet. Bir başka deyişle, ayakla desteklenmeyi gerektirmiyor.

●Batpod’un her bir öğesi işlevsel; hiçbir şeyi sadece estetik amaç gözetilerek yapılmadı.

Yarasa

●Yarasa, Batman’in taşıt filosunun son üyesi.

●Yarasa helikopter ile diklemesine kalkabilen jet uçağının bir bileşimi. Nolan ile Nathan Crowley’nin tasarladığı aracı bir minyatüre dayanarak Chris Corbould’un ekibi üretti.

●Yarasa’nın her bir paneli ısmarlama olarak, hafif karbon fiberden yapıldı.

● Batman’in taşıtın içindeyken görüldüğü anlar için İki adet tam donanımlı Yarasa ve iki ayrı kokpit bulunuyor.

●Yarasanın ağırlığı 1360 kg.

●Her ne kadar teknik olarak Yarasa yardımsız uçamıyorsa da (gerçi filmde görsel ve özel efektler sayesinde uçuyormuş gibi görünüyor), fişek ateş eden silahları ve topları çalışır durumda. Taşıtın tüm ışıkları telsizle kontrol ediliyor ki havada açı değiştirilebilsin.

●Yarasa’da uçuyormuş yanılsamasını yaratmak için çeşitli yöntemler kullanıldı: Bazen bir helikopterin altına, bazen yerden kablolara, bazen vinç kablolarına bağlandı; kimi zaman da yüzeyleri yarıp geçerken gösterildiği anlarda kendi aracının ya da bir kamyonun üzerine yüklenmiş durumdaydı.

●Caddelerdeki kovalamaca sahneleri sırasında Yarasa’nın bağlı olduğu taşıtı kontrol etmek için bir sürücü ve iki teknisyen olmak üzere üç kişi gerekiyor. Teknisyenlerden biri aşağı yukarı hareketleri kontrol ederken, diğeri de yanlara ve öne-arkaya hareketleri kontrol ediyor.

●Yarasa’nın düzenek üzerindeki yüksekliği beş metreden sekiz metreye çıkıyor.

●Los Angeles’taki Wabash Tüneli’ndeki kovalamaca sırasında, Yarasa’nın iki yanında sadece yarımşar metre açıklık vardı.

●Yarasa’nın kalkışını yaratmak için, araç bir Sikorsky ağır yük helikopterine bağlandı ve bir binanın çatısından yukarı çekildi.

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

2 Yorum “Kara Şövalye Yükseliyor Filminin Çekim Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı