En Ganske Snill Mann | Az Buçuk Kibar Bir Adam | 2010

az buçuk kibar bir adam filmi

Hatalardan ders almaktan ziyade hataların üzerine yüklediği yükle yaşamayı başarmaktır marifet.

Ulrik yukarıdaki tanıma birebir uyan bir karakter olarak dikkat çekiyor. Karısıyla yatan adamı öldürdüğü için hapse giren ve uzun tutukluluk süresi sonunda özgürlüğüne kavuşan Ulrik her hüküm yiyen gibi normal hayata adapte olmakta zorluk çekmektedir. Üstelik artık kafasında kendisine normal bir yaşam çizse dahi belalı arkadaşlarının ona hapisteyken verdiği desteği de görmezden gelemez. Ulrik normal yaşamak ister ancak vefa duygusu onun tekrar suça meyledeceğine işarettir.

Bu ikilemler yaşanırken bir oto tamiri dükkanında işe başlayan Ulrik bir süreliğine hayatını o düşlediği rutinin içine sokar. Ancak belaya uzak olmak onu üstüne çekemeyeceği anlamına gelmez.

az buçuk kibar bir adam filmi

Norveç yapımı film tipik bir kara mizah örneği. Tüm karakterler ana karakterin hayatına tesir edecek şekilde seçilmiş ve işlenmiş olarak yerini almış. Stellan Skarsgard esasında çok fanatiği olduğum bir oyuncu değildir zira boy gösterdiği işlerde genellikle farkındalık yaratmayacak rolleri seçiyormuş gibi bir izlenim oluşturuyor. İnişleri ve çıkışları keskin olmayan karakterlere can vermek bir oyuncu için sanırım yetenek körelmesine neden oluyordur. Ancak bu sefer Skarsgard alışılmışın dışında bir karakteri canlandırarak hem kendisi hakkındaki yargıları kırıyor hem de minimal ve orta düzeyde bir senaryoya sahip olan bir Norveç filmine uluslararası bir saygınlık kazandırmayı başarıyor.

Siz de benim gibi kara mizah filmleri seviyorsanız izlemenizi öneririm.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı