Kara Köpekler Havlarken (2009)

.

Kara Köpekler Havlarken, kısa filmleriyle tanınan Mehmet Bahadır Er’in Maryna Gorbach ile beraber yönettiği, ilk uzun metraj filmi.
Film, bir alışveriş merkezinin güvenlik işleriyle ilgili bir ihaleye giren, üç kenar mahalle gencinin hikayesini anlatıyor. Bu kenar mahalle gençlerimiz, ‘usta’ dedikleri bir çete liderinin desteğiyle yapabildikleri ufak tefek işlerle para kazanabilmekteler ancak. Yaşları belli bir seviyeye gelmiş ve artık daha ‘düzgün’ bir işle uğraşmanın peşindeler. Bu hayallerle giriyorlar, sözünü ettiğimiz ihaleye de.
Ancak işler bekledikleri gibi gelişmiyor ve olaylar hayli ağır sonuçlar verecek bir trajediye dönüşüyor yavaş yavaş…

.

Film, bir ilk film olarak, gerek anlatmayı denediği hikayesinin ilgi çekici potansiyeliyle gerekse belli bir seviyenin altına düşmeyen yönetmeliği ve anlatımıyla ilgiye değer. Kesinlikle kötü bulmadığımı belirtmeliyim.
Ancak, gelgelelim belli noktaların etkisiyle, basbayağı bir ‘olmamışlık’ hissi yaratıyor ne yazık ki. Girişi ve karakterleri ele alışı itibariyle başlarda herşey olumlu gidiyor. Özellikle ortalardan itibaren ise, film seyircisini fazlasıyla ‘sarsma’nın peşine düşüyor maalesef. Bu yolda da bilindik klişeler birbirinin ardına gelmeye başlıyor ve hem öykü hem senaryo ağır yara alıyor. Film, heyecan yaratacak ve duygusal yönü güçlü bir aksiyon olma yoluna doğru sapmaya çabaladıkça irtifa kaybediyor. Kısa süresine rağmen, gereksiz duran sahnelerin sayısı fazlalaşıyor…

.

Kenar mahalle gençlerinin portresini çizmede ise film başarılı. Zaten filmi bir noktaya kadar gayet güzel taşıyor bu özelliği. Diyalogları, davranışları, kavgaları, sistemin içindeki kaybolmuşluklarıyla hayli gerçekçi duruyor karakterler.
Söylediğim gibi, herşeye karşın, temiz bir iş ve ilgi çekici bir öyküye sahip film. Oyunculuklar da kanımca hayli başarılı. Özellikle Volga Sorgu dikkat çekici. Bir şekilde ‘keşke’ ler bu filme de damgasını vursa da umut vaadeden bir yönetmenliğe de sahip film..

Filmin Notu : 2 / 4


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.