Kaptan Fantastik | 2017

İnsan ve doğa ile iç içe geçmiş filmleri ve doğal yaşam mottosunu seven sinemaseverlerin oldukça ilgisini çeken bir yapım olan Kaptan Fantastik bununla birlikte düzene karşı farklı metaforlar barındırmaktadır.

Ana karakterimiz Ben Cash (Viggo Mortensen) ABD’nin kuzey ormanlarında medeniyetten 6 çocuğu ile birlikte bir hayat yaşamaktadır. Öyle bir hayat ki tükettikleri her şeyi kendileri üretmektedirler. Şehirle hiçbir bağlantıları olmamakla birlikte; dünya tarihini, bilimsel gelişmeleri, her türlü fikir ve edebiyat akımı hatta inanç sistemlerini dahi okuyup tartışabildikleri bir yapıda eğitim sistemi geliştirmişlerdir. Tüm bunlarla birlikte avcılık ve vücut egzersizleri de kesinlikle ihmal edilmemektedir.

Kısacası 6 çocuğun her biri ileride büyük işlere imza atabilecek yapıda birer birey olma yolundadırlar.

[spoiler title=’Dikkat Spoiler Var !’ style=’orange’ collapse_link=’true’]Filmin ilerleyen kısımlarında bir süredir hastanede yatmakta olan Ben Cash’in karısının ölümü ile işler değişmeye başlar. Çocuklar annelerinin cenazelerine katılmak ister fakat dedeleri kızının ölümünden Ben’i sorumlu tutar. Olaylar ve ileride yaşanan talihsizlikler ile sorunlar başlar ve şehirden izole yaşayan bu ailenin içerisinde çatırdamalar baş gösterir.[/spoiler]

Film bir doğayla özdeş aile filminden yol macerasına evrilerek farklı izleyici kitlelerine hitap etmektedir.

Ben kayıtsız koşulsuz filmi severek izlemeye başladım. Buna ana karakterimiz Viggo Mortensen’e olan hayranlığımın da etkisi yok diyemeyiz. Fakat filmin başından sonuna kadar izleyiciye verdiği fikirler ve seyredebilirliği; bu sevgimin hiç de boş yere olmadığını bir oyuncu için izlenecek filmden çok fazlası olduğu hissiyatını dibine kadar verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir