Kader (2006)

.

Bekir, babasının açtığı mobilyacı dükkanını işletmektedir. Halı, koltuk gibisinden eşyalar satmaktadır ve zamanının çoğunu uyuyarak geçirmektedir. Yine bir gün dükkanda uyuduğu sırada mahallenin güzel kızı Uğur halı bakmak için oraya uğrar. Uğur dükkanda dolanırken Bekir uyanır ve onu görür. Aynı mahallede oturan ikilinin ilk karşılaşmasıdır bu. Ayrıca sonrasında meydana gelecek pek çok boktan olayın paragrafı burada başlamış olur.

.

Bekir zamanla Uğur’a aşık olur. Fakat Uğur mahallenin psikopatı Zagor Orhan’a aşıktır. Zagor Orhan da suç işlemeye meyilli sadist herifin tekidir.İrili ufaklı suçlardan sürekli hapise girip çıkmaktadır. Bu arada Uğur’un babası yatalaktır ve onlara mahallenin esnaflarından Cevat bakmaktadır. Tabii Uğur’un güzel annesinden de “pay”ını almaktadır. Cevat bir akşam Uğur’un kahvede çalışan kardeşine sürekli dalaşan gençlerden birisini evire çevire döverken araya Zagor Orhan girer. Aralarında geçenlerden sonra Uğur’u da alıp kaçar Zagor. İkisinden de aylarca haber alınamaz.

.

Bu sırada ailesinin zoruyla başkasıyla evlendirilen Bekir’in aklından Uğur çıkmamaktadır. Bir süre sonra rastladığı akşam haberleri uzun zamandır hissetmediği şeylerin depreşmesine sebep olur: Zagor Orhan, İzmir’de ikisi polis üç kişiyi öldürmekten yakalanmıştır. Bu olaydan birkaç gün sonra Uğur dükkana gelerek Bekir’den borç para ister. Parayı belki ödeyemeyeceğini ama eğer isterse metresi olabileceğini söyler. Sonrası Türkiye’nin çeşitli illerinin pavyonlarında, ucuz motel odalarında, esrar alemlerinde geçer. Bekir, kendisini sevmeyen, nefret eden, aşağılayan Uğur’un peşinden yıllarca inatçı bir köpek gibi gider. Uğur’un Zagor’un peşinden hapishane hapishane sürüklenişi gibi Bekir de uğur’un peşinden sürüklenir.

.

Zeki Demirkubuz’un 1997 yapımı Masumiyet isimli filminde hikayesi anlatılan Bekir ve Uğur’un gençliklerini anlatıyor bu film. Haluk Bilginer’in döktürdüğü o meşhur yedi dakikalık piknik sahnesinde anlattığı hikayenin genişletilmiş versiyonu diyebiliriz bunun için.Masumiyetve Kader birbiriyle ilişkili filmler olduğu için izlenildiğinde dikkat çeken ufak ayrıntılar iyi anlamda tuhaf ediyor insanı. Ayrıca Bekir’in Uğur’a karşı olan hisleri aşktan ziyade bağımlılık gibi bir şey. Bir türlü vazgeçemiyor ondan. Aynı şey Uğur’un Zagor’a karşı hissettikleri için de geçerli.

.

Masumiyet‘te Derya Alabora’nın canlandırdığı Uğur’u Kader’de Vildan Atasever, Haluk Bilginer’in canlandırdığı Bekir’i Ufuk Bayraktar canlandırıyor. Bana kalırsa özellikle Ufuk Bayraktar oyunculuk konusunda büyük iş çıkarmış ve film boyunca geçirdiği değişim gerçekten takdir edilesi. Sessiz sakin, kendi halinde birisiyken vurdumduymaz, küfürbaz birisi olup çıkıyor. Adamın geçirdiği değişim sadece karakter açısından değil, fiziki bir değişim de söz konusu burada.

Böyle ağır ilerleyen minimal filmleri seviyorum ben. İzlendikten sonra iyice sindirilmesi için bir süre beklenmesi gereken filmlerden bence bu. Sert film, etkiliyor insanı. Zeki Demirkubuz’un diyalogları genel anlamda sokak ağzıyla yazmasının da etkisi var bunda. Çok sağlam replikleri var abi çok sağlam! Özellikle ikisi benim hayatımda duyduğum en iyi repliklerden (dolayısıyla sahnelerden) olacaktır… Ben buraya sadece bir tanesini yazayım;

Uğur: Bekir… Bekir ne istiyorsun? Gerçekten ne istiyorsun Bekir? Bu iş nereye gidecek böyle?
Bekir: Nereye giderse…
Uğur: Ne demek nereye giderse?
Bekir: Öyle işte, olmuyor sensiz… Gel İstanbul’a dönelim.
Uğur: Ne olacak İstanbul’a dönersek?
Bekir: Pederle arayı düzeltirim, işi gücü tekrar yoluna koyarım. Beraber yaşarız. İstersen evleniriz ya da bir daire tutarım size. Annenle kardeşini alırız, size bakarım. Zagor’a da bakarım. Yine gidersin ziyaretine. Hiç değilse bu sefalet biter. Mutlu oluruz.
Uğur: Boş konuşuyorsun Bekir. Kendini Cevat sandın galiba. Olmaz bu dediklerin, dünyada olmaz!
Bekir: Neden?
Uğur: Ya ben bunları kabul etmem! Bir daha dönmem İstanbul’a!
Bekir: Ama neden?
Uğur: Dönmem işte.
Bekir: Ya ailen? Onlar ne olacak?
Uğur: Ne olursa olsun?
Bekir: Ya bütün hayatın boyunca orospuluk mu yapacaksın?
Uğur: Evet, yapacağım.
Bekir: Peki neden?
Uğur: Nedeni yok.
Bekir: Nasıl yok ya?
Uğur: Yok işte. Ben böyle istiyorum.
Bekir: Kötülük ama senin bu istediğin.
Uğur: O zaman kötülük istiyorum.
Bekir: Tamam… O zaman ben burada kalırım.
Uğur: İstemiyorum.
Bekir: Ne zararım var sana ya?
Uğur: İstemiyorum Bekir. Hoşlanmıyorum senden işte.
Bekir: N’apıyorum ki ben sana?
Uğur: Ne yaptığın önemli değil. İstemiyorum! Zorla mı?.. Bu böyle olmaz. Bu gidişle kötü olacak. Gururunu kırdıracaksın. Daha fazla kötü olmadan geri dön.
Bekir: Bana akıl verme lan!
Uğur: Sana akıl vermiyorum, olacağı söylüyorum. Hadi, her şeyi bir kenara bıraktık. Ya Zagor? Bu sefer duyarsa kesin kafana sıktırır.
Bekir: Nah sıktırır! O kadar kolay değil işte o!
Uğur: Nasıl kolay değil? Ne çabuk unuttun başına gelenleri. Günahsız insanlara acı çektirmeye, çocuğunu öksüz bırakmaya değer mi?
Bekir: Senin ki değiyor mu? Ailen ne durumda biliyor musun? Ne yiyorlar, ne içiyorlar haberin var mı? Takılmışsın bir psikopatın peşine gidiyorsun ya.
Uğur: Bu seni ilgilendirmez.
Bekir: Lan insan bile değil o be! Sizi koruyan, evinize ekmek getiren adamı kalleşce öldürdü. Hem de ciğeri beş para etmez adi bir adam uğruna. O sübyancı puşt şimdi senin kardeşini s.kiyor haberin var mı? Arkadaşları da ananı! Sen burada bütün bunlara sebep olan o ibne için orospuluk yapıyorsun.
Uğur: S.ktir git lan!
Bekir: Sen s.ktir git .mına koduğum orospusu!
Uğur: Bu seni son görüşüm olsun lan! Bir daha karşıma çıkarsan Allah’ıma kitabıma vurdururum seni! Hem de kafana sık…
Bekir: (Hızlı bir tokat çakar) S.ktir git lan! S.ktir git! Ağzını burnunu kırarım şimdi senin!

Uğur ağlayarak kalkar, gider.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

0 Yorum “Kader (2006)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı