Jerry Maguire/Yeni Bir Başlangıç (1996)

.

Her daldan ünlü sporcuların menajerliğini yapan Jerry Maguire amiyane tabirle paranın kölesi olmuştur. Menajerliğini yaptığı sporcularla pek içli dışlı olmamasına rağmen onlar için bir vazgeçilmezdir. Jerry çıktığı iş gezilerinden birinde gecenin bir yarısı titreyerek uyanır. Menajerliğini yaptığı ve beyin sarsıntısı geçiren sporculardan birisinin oğlu ile yaptığı konuşma aklına gelir.

.

Sonrasında bilgisayarının başına geçerek bir şeyler yazmaya başlar. Kelimeler musluktan boşalır gibi akar ve ilk başta bir sayfa olarak tasarladığı şey tam yirmi beş sayfa sürer. Yazıyı tamamladıktan sonra yüzlerce kopyasını çıkarıp birlikte çalıştığı yerdeki herkese gönderir. Yazdığı şeyin ana fikrini de sporcularla daha samimi, arkadaşlığa dayalı bir ilişki kurmaları gerektiği, paranın o kadar da önemli olmadığı teması oluşturmaktadır.

Ertesi gün işe giden Jerry yazdığı şeyler yüzünden herkes tarafından tebrik edilir ve ayakta alkışlanır. Fakat iki yüzlü iş arkadaşı, aynı zamanda patronu Jerry’nin bu bilmişliğine dayanamaz, onu kıskanır ve işten kovar. Bu kadarı yetmezmiş gibi bir de Jerry’nin bütün müşterilerini yalan dolan işlerle çalarak Jerry’yi oldukça kötü bir duruma sokar.

.

Müşterilerini elinde tutmak isteyen Jerry hepsini teker teker ararken yıldızı henüz parlamamış olan Rod Tidwell’ın düşük çenesine esir olur ve ona geri dönmek isteyen müşterilerini de kaybeder. İşinden kovulmuştur ve elindeki tek müşterisi de düşük çeneli Rod’dur.

Bir gün önce ayakta alkışlanarak girdiği yeri sessiz sedasız terk ederken durur ve kendisiyle gelmek isteyen kişilerin olup olmadığını sorar. Kimseden ses seda çıkmayınca yoluna devam ederken müşteri ilişkilerine yönelik yazdığı ve kovulmasına sebep olan yirmi beş sayfalık yazıya hayran kalan Dorothy onunla geleceğini söyler.

.

Kendilerine küçük bir ofis kurup Rod’u yıldız yapmanın yollarını arayan ikili zamanla yakınlaşmaya başlayacaklardır.

Singles, Almost Famous, Vanilla Sky, Elizabethtown gibi başarılı filmlerin yazar-yönetmeni Cameron Crowe’un üçüncü uzun metraj filmi arkadaşlık, sadakat, paylaşım üzerine oldukça hoş şeyler söylüyor. Paranın kölesi olan Jerry ani bir manevrayla kaymağını yiyerek yaşadığı sektörde daha sağlam ilişkiler kurabilmek için bir süreliğine kalabalığa sırtını döndüğü anda kıçına tekmeyi yiyor. Pişman olup geri dönmek istediğinde de geri dönüş yolları kapandığından elinde olanlara kendisini adıyor ve Rod ile birbirlerine inanarak, dahası destek olarak istediklerini elde ediyorlar. Başarılı olan Jerry arkasındaki güzel ile yaptıkları son kötü konuşmadan sonra çıkışını gerçekleştirdiği ve hedefina ulaştığı zaman sevincini paylaşacağı birisini bulamayınca onun için değerini anlıyor. İlk yaptığı şey de hissettiklerini açıklayıp kollarına atılmak oluyor.

Eli yüzü düzgün, derdini iyi bir biçimde anlatan, coşkulu oyunuyla da Cuba Gooding Jr.’a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran hoş bir film. Tom Cruise ile Renee Zellweger de iyi bir ikili oluşturmuşlar.

Ayrıca Cuba Gooding’in Oscar’ı aldığı zaman neler yaptığını youtube’dan kesinlikle ama kesinlikle izlemelisiniz!

IMDB Sayfası
Fragman

Akın

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.