Jack Reacher (2012)

.

Cool, adil ve kural tanımazlığıyla nam salmış hayalet dedektif Jack Reacher için sahalara dönme vakti…
Mazisi pek de parlak olmayan eski asker Rob Farrior beş cinayetten hüküm giyip kafasının süngerle ıslanmasına ramak kalmışken ağzından tek bir cümle dökülür.”Jack Reacher’ı bulun.”
Ketumluğu ve bulunamamasıyla ünlü Reacher’ı nereden bulacaklarına düşünen savcı, kendisini birdenbire makamının kapısında bulur. Asker emeklisi Reacher’ın bu davayı neden aldığını anlamayanlar bir süre sonra zanlının geçmişi ve delillerin ışığında alelade gözüken beş cinayetin ardında daha derin mevzuların olduğunu idrak edeceklerdir.

.

Efsane Olağan Şüpheliler filminin senaristi Christopher McQuarrie 15 yıllık bir sürenin ardından tekrar yönetmen koltuğuna otururken elinde oldukça sağlam bir roman ve rüştünü ispatlamış bir oyuncu kadrosuyla çalışmanın avantajını iyi kullanıyor. Detaycı anlatımının yanına bir de sıklıkla hedef şaşırtarak seyirciyle oynayan yönetmen filmi izlenebilirlik açısında hem zor hem de güzel bir kıvama sokuyor. Bazı anlarda katil paradoksu yaratacak kadar yan karaktere sahip olmamanın eksikliğini çekse de Tom Cruise’un yeteneği sayesinde bu eksikliği de kapatmayı başarıyor. Ve sonuç olarak ortaya düşüncesi ve entrikası bol, aksiyonu kararında suç temalı bir film çıkıyor. Türün takipçileri için ortalamanın çok üstünde olan film şu anda ülkemizde halen vizyonda. Sinemada arka koltuklarda keyfini çıkarmanızı tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

4 Replies to “Jack Reacher (2012)

  1. Filmi izlemedim fakat “izlenecekler” listemin en üst sıralarında yer alıyor. Usual Suspects filmi zaten başyapıtlar arasında… Yönetmen aynı olup, film kadrosu da bu denli sağlam olunca insan izlemek zorunda hissediyor kendini zaten. İnşallah beklentilerimi karşılayacak bir film olur. Tavsiye için teşekkürler =)

  2. Filmin kadrosu göz önüne alındığında beklentiler dolayısıyla yüksek oluyor. Ancak ben hayal kırıklığına uğramaya alışmış biriyim zaten. 🙂
    Filmde Tom Cruise’ un oyunculuğu zaten tartışılamaz ancak senaryo bana biraz basit geldi diyebilirim. Klasik aksiyon filmlerinden bir farkı yok. Her zaman izlediğimiz basit aksiyon sahneleri yer alıyor. Ancak yinede boş zamanda izlenmesi gereken bir film diyebiliriz. Zira Cruise’ un oyunculuğu ve karakter ile bütünleşmesi kaçırılmayacak bir performans. 🙂

  3. Şimdi bildirim gelince konu aklıma geldi yeniden. Bu filmi geçen hafta izledim. Ve beğendim de… 🙂 Bence izleyip de pişman olunmayacak bir film. İzlenmesi de gerekli diye düşünüyorum 🙂 Aksiyondan ziyade Cruise’un zekası dikkat çekici.

  4. Benim bu sene izlediğim en iyi aksiyon filmlerinde biri bu kadar beklemesemde beklentilerimiz çok çok üstünde oldu. Tom Cruise farkını yine konuşturdu filmde. Daha da izlemeyen arkadaşlar varsa kesinlikle öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.