2000 Yılı Sonrası Çekilen Sıradışı 10 İspanyolca Film Tavsiyesi

2000 yılından sonra çekilen ve beğenisi tüm dünyaca kabul görmüş İspanyolca filmleri sizler için hazırladık. Aralarında Oscar alan birkaç film de var.

Tabii burada sadece İspanyolların çektiği filmler yok. Bazıları Arjantin, bazıları da Meksia yapımı. Ortak kullanılan dili baz alarak hazırladığımız liste şu şekilde;

10) El Secreto de Sus Ojos / Gözlerindeki Sır (2009) (Arjantin)

2010 yılında En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a uzandı. Aynı zamanda IMDB Top 250 Filmleri arasındadır.

9) Amores Perros / Paramparça Aşklar Köpekler (2000) Meksika)

Dünya’nın en iyi yönetmenleri arasında gösterilen Alejandro González Iñárritu’nun herkese kendini tanıttığı filmdir. Yine IMDB Top 250 Filmleri arasındadır.

8) Celda 211 / Hücre 211 (2009) (İspanya)

IMDB notu 7.7 olan film alışılagelmiş müthiş kurgusuyla hapishane temalı filmlere yeni bir soluk getirdiği doğrudur.

7) La Piel Que Habito / İçinde Yaşadığım Deri (2011) (İspanya)

Yönetmen Pedro Almodóvar olunca filmin konusunun pek de önemi olmuyor. Antonio Banderas’lı kadrosuyla sıradışı bir deneyim.

6) El Laberinto Del Fauno / Pan’ın Labirenti (2006) (Meksika)

3 dalda Oscar alan ve vizyona girdiği sene sinema dünyasında büyük sükse yapan filmin yönetmeni Guillermo del Toro. Film için modern zaman klasikleri terimini kullanmak yanlış olmaz.

5) Nueve Reinas / Dokuz Kraliçe (2000) (Arjantin)

Fabián Bielinsky’nin filmi yine çıktığı sene ödüllere doyamamıştı.

4) El Cuerpo / Ceset (2012) (İspanya)

İspanyollar gerilim ve gizem filmleri konusunda Hollywood’un ufkunu açmıştır. Yönetmenin bundaki katkısını filmiyle ortaya koyuyor.

3) Mar Adentro / İçimdeki Deniz (2004) (İspanya)

2005 yılında En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a uzanan film aynı zamanda Javier Bardem’e şimdiki şöhretini kazandıran filmdir. Dokunaklı bir hikayeyi kısıtlı bir hareket alanında olmasına rağmen muhteşem oyunculuğuyla taçlandıran Bardem’in bu performansı filmi de geniş kitlelere taşımakta önemli rolü olmuştır. Aynı zamanda film IMDB 8 ve Üstü Filmler listesinde de yer alıyor.

2) La Cara Oculta / Saklı Yüz (2011) (Kolombiya)

Yine gizem ve gerilim yüklü bir film. Yönetmen Andrés Baiz son dönemlerde popüler olan Narcos dizisinin de ilk sezonunda yönetmen koltuğunda oturduğunu da dipnot olarak düşelim.

1) Volver / Dönüş (2006) (İspanya)

Yine bir Pedro Almodóvar filmi ama bu filmi için tipik Almodóvar demek mümkün. Hikayelerinin merkezine kadın hikayelerini koyan ve onları dile getiren yönetmen ünlü oyuncu Penelope Cruz’un performansıyla da bu filmindeki çıtayı bir yükseğe daha çıkarıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir