Iron Man 3 (2013)

.

Ve yorgun baba Tony Stark bu kez geçmişinde bir nokta kadar iz bırakmamış bir düşmanıyla amansız mücadeleye girişir.
Bu sefer Stark Industries’in kendini aşmaya başladığı bir dönem.. Az falsolu üretimleri daha da geliştirip parça halindeyken birleşebilen ve uzaktan kumanda edilebilen Demir Adam’lar Stark’ın koleksiyonunun nadide parçaları olmaya hazırlanmaktadır. Tam bu esnada 90’lardan fırlayıp gelen gizemli bir düşman ile sürekli Amerika’yı tehdit eden ve büyük eylemlerle ciddiyetini gösteren The Mandarin’in varlığı Stark’a koleksiyonerlik zevkini yaşattırmayacaktır.

Batman gibi klasik süperkahraman filmlerinden ayrılan Iron Man serisi kendine has mizahı, yaratıcılığı ve görselliğiyle uzun süre hafızalarda kalacak bir finalle veda etti. Film, seyircilerin bekledikleri gibi olmasıyla uzun zamandır görüşülmeyen bir dost izlenimi vermesiyle beraber içindeki hızlı manipülasyonlarla da serinin neden bu kadar sevildiğini de özetler nitelikteydi. Bu anlamda şanlı Iron Man serisinin son filmi olması elbette hayranları üzecektir ancak oyuncu Robert Downey Jr. için kanımca oldukça sevindirici bir haber olacaktır. Oyuncu çok uzun bir zamandır küstah rollerin aranılan adamı kıvamına geldiği için antipatik gelmeye başlamıştı. Filmografisine umarım tür bakımında daha farklı filmler ekler.

.

3 boyutlu olarak izleme fırsatı bulduğum filmin görsel efektler bakımından muazzam olması doğal olarak 3D görselliğine de yansıyor. Her ne kadar hikayeye Avatar yada Life of Pi’deki gibi itici bir güç olarak sirayet etmese de güzel bir finali destekleyen unsur olması nedeniyle bile yeterlidir.

Sözün özü çizgi romana ve sinema filmlerine yakışır bir final oldu. Seri yeniden ne zaman hortlatılır bilinmez ancak Robert Downey Jr. sanırım misyonunu tamamladı. Bu arada filmi şu anda tüm Cinemaximum’larda perşembe gününe kadar üç boyutlu olarak 5 TL’ye izlemeniz mümkün. Hala izlememiş olanlar için güzel bir fırsat…

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

One Reply to “Iron Man 3 (2013)”

  1. Sanırım serinin son filmi ve gerçekten serinin son filmi olmasıyla bizi derinden üzdü, hala da üzmeye devam ediyor. Özellikle 3D olduğu için kesinlikle sinemada izlenmeli. Evde izlenen diğer filmler ve diğer Iron Man’ler gibi tat alamamanız çok olası, bu yüzden kesinlikle sinemada izlemelisiniz. 3D efekt mi vardır, ne olacak ya, ben gider misler gibi torrent indiririm diyorsanız öyle düşünmemenizde ısrarcıyım. Özellikle en sondaki sahneler ve “uçak sahnesi” gerçekten ağzınızı açık bıraktırtacak cinsten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.