İncir Reçeli (2011)

.

İncir Reçeli filmini izleyenlerin “Sana dokunmak, tüm insanları affetmek gibi.” “Sana dokunmak, ölüme inat yaşamak gibi.” gibi lafları dillerine pelesenk etmesi durumundan ben de nefret etsem de hatta sözlere fazla takılmasam da başarılı bir film arkadaş bu.
Olağanın dışında yakınlaşan iki insanın yine olağandışı devam eden ilişkileri kadının büyük sırrının ortaya çıkmasıyla aşka dönüşür.Kadın ve erkek hayatlarının en mutlu zamanlarını yaşamaktadırlar.Her ne kadar birisi için bu zaman oldukça kısa süre olsa da…
İncir Reçeli filmi bana göre Türk sinemasındaki romantik filmlerin çok uzağında duruyor.Ne eski filmler kadar basmakalıp ne de yeni filmler gibi yaratıcılıktan ve duygudan yoksun.Konusu itibariyle suistimale açık olsa da kesinlikle seyircinin duygularından beslenme niyetinde değil.Güzel yazılmış,güzel çekilmiş bir aşk filmi.Tabii ki beklendiği gibi bitmeyen aşk filmlerinde insanlar azıcık asabiye bağlıyorlar.Ama internette film hakkında yazılanları okuduğumda bazı şeyleri belirtmem gerekti.

.

Yabancıların aşk filmlerini ağızlarına ayıra ayıra izleyen seyircimiz Türk filminde eleştirecek incik cincik arıyor.Filmin tek sırıtan yeri Metin karakterinin Duygu’nun babasını eski erkek arkadaşı sanmasıydı ki buna da gözü dönen sinir harbi yaşayan bir insanın sağlıklı muhakeme yapma yeteneğini kaybetmiş olması şeklinde bir yorum getirilebilir.Kılıçlarımızı biraz yerimize soksak çok iyi olacak doğrusu.Başka bir nokta da Duygu karakterinin ses tonu.Yahu etrafınızda bunu yapan binlerce kız var.Hatta belki kız arkadaşınız bile yapıyordur.O binlerce kızdan birisi de esas kız.Bu basit bağlantıyı kurmadan “kız vik vik konuşuyor iğrenç film” yaftası yapıştırmak eblehliktir.
Ben filmde karakterlerin birbirlerine söyledikleri güzel sözleri değil,aşklarını yaşayış tarzlarını daha çok beğendim.Bu açıdan filmin senaristi ve yönetmeni Aytaç Ağırlar’ın harika bir iş çıkardığını söyleyebilirim.Aşk filmlerinde pek göremediğimiz yaratıcı sahneleri bu filmde bolca görmek mümkün.O yüzden bu filmi cümle aleme tavsiye ediyorum.

IMDB Sayfası

Kaynak : Anadolu yakası escort

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “İncir Reçeli (2011)

 1. Filmin adı insanı eski yıllara götürüyor aslında, İncir reçeli.. Çocukluğumuza götürüyor ismi bizi.

  Filme gelince ise yabancılar yaparsa “adamlar yapmış abi” olur Türkler yaparsa “Onu boşver abi bak şu amerikalıların filmine gidelim” olur.

  İncir reçeli filmini tavsiye ediyorum ben izlemeyenlere.

 2. İncir Reçeli objektif olarak bakıldığında son yıllarda çekilmiş en iyi Türk filmlerinden biri. Gerek senaryosu, gerek oyuncuları, gerekse soundtrackleriyle mükemmel bir film.

  Sinemada izleme fırsatı bulamamıştım, DVDsini alıp izledim.Ağlamalık film ! isteyene filmi tavsiye ediyorum

 3. Bu film hakkın da söylenecek o kadar çok söz varki…
  İlk başta şunu belirtmeliyim ki iki başrol oyuncusu da harika iş çıkarmış.O kadar iyiydiler ki film ilk defa bir film de gözyaşı döktüm.Özellikle Duygu’nun ölüm sahnesi beni benden almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.