Kategoriler
Film Yorumları

Inception/Başlangıç (2010)

.

Christopher Nolan sürekli çitayı yükselten işler yaparak kariyerinde emin adımlarla ilerliyor.Inception en iyi filmi değil belki ama hayli önemli bir yapım. Ortalamanın epey üzerinde bir seyirlik. Neden çekildiği anlaşılmayan birbirinden kötü filmlerin ardı sıra vizyona girdiği şu günlerde seyirciye has sinema duygusunu tattıracak iyi bir film.

İnsanların rüyalarına girerek onların zihinlerinden önemli bilgiler ve sırlar çalan bir hırsızdır Cobb. Yaptıkları son işte başarısız olunca patronlarından kaçacakları sırada Saito’dan bir teklif alırlar. Robert Fischer’ın zihnine şirketini dağıtacağına dair bir fikir yerleştirmeleri karşılığında önemli vaatlerde bulunur Saito. Cobb’a göre fikir ekme işlemi imkansız değil ama oldukça zordur. Kendisine vaat edilen şeylerden sonra görevi kabul eder ve ekibini toplayarak işe koyulur. Fischer’ın zihninin katmanlarına girecek ve babasından kalan şirketi dağıtacağına dair bir fikir ekeceklerdir. Fakat yapamazlarsa arafta kalacak ve yıllar boyu Fischer’ın zihninden çıkamayacaklardır.

.

Genel olarak oyuncuların alayını başarılı bulmakla birlikte Cillian Murphy ile Joseph Gordon-Levitt’i özellikle beğendim. Zaten Cillian Murphy’yi seyretmek ayrı bir keyif vermiştir bana, On the Edge’den beri. Joseph Gordon-Levitt de fena karizmatik geldi bana. Birilerinin rüyalarına falan girecek olsam kendimi emanet ederdim o adama. O güveni verdi bana. Canlandırdığı karakterin icra ettiği meslek açısından da 500 Days of Summer ile arasında paralellik bulunması hoş bir ayrıntıydı.

Inception, Christopher Nolan’ın Following’den bu yana senaryosunu başka bir esere dayandırmadığı ilk filmi (Batman’ler çizgi romandan, The Prestige romandan, Memento öyküden uyarlamaydı. Insomnia ise bir yeniden çevrimdi.) Ve Inception’ın da başkarakteri Following’de olduğu gibi bir hırsız. Ayrıca ikisinin de adı Cobb. Ayrıca karakterleri uyandırırken kullandıkları Edith Piaf şarkıları da Edith Piaf’ı canlandırdığı rolle Oscar kazanan Marion Cotillar’a hoş bir gönderme olmuş.

.

Nolan’ın ilk taslağını yedi-sekiz yıl önce yazdığı Inception zaman içinde farklı bir noktaya gelmiş. İçerik açısından, içinde bulunduğumuz dünyanın gerçekliğini sorgulamak açısından Matrix ve Dark City ile  kardeş olduğunu söyleyebileceğim bir film Inception. Mantık hatalarının kolayca ortaya çıkabileceği bir senaryoyu hayli inandırıcı hale getirmişler. İzlerken size saçma gelebilecek neredeyse her şeyin bir açıklamasını bulabiliyorsunuz. Tabii bunun için yağmurlu havalarda araba kullanan şöförler gibi algılarınızı açık tutmanız gerekiyor. Çünkü sürekli bir bilgi ve aksiyon bombardımanı şeklinde ilerliyor film. Özellikle Fischer’ın zihnine girildikten sonra olaylar deli dehşet bir hal alıyordu. Nefes almaya bile çok az fırsat verdiler. Ben baştan sona gözlerimi pörtleterek izledim ve salondan çıktığımda kafam bulamaç gibiydi.Bu sebeplerden dolayı bile film şiddetle tavsiye edilir.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Akın

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

“Inception/Başlangıç (2010)” için 0 yanıt

Esasında Başlangıç filminde Fischer’ın yapılması muhtemel fikir hırsızlığına karşı önlem almasına rağmen fikir aşılamaya karşı oldukça savunmasız olması garibime gitti.Film yaklaşık 140 dakikaydı ancak filmin çok daha uzun olması gerekirdi bence.
Gerçekten kusursuz bir düzenek sağlanmış filmde ancak başarıya ulaşmaları bence hayal kırıklığıydı.Başarıya ulaşamasalar ve arafa düşseler film çok daha anlamlı olurdu.En azından 10 dakika tartıştıkları şeyi 1 dakika yaşasalardı demekten kendini alamıyor insan.

Benim bu yaşıma kadar izlediğim en ilginç filmlerden biridir başlangıç yapımı. Aklıma geldiği zamanlar arkama yaslanıp sessizce izlerim bunu kesinlikle izlemedim diyenler varsa izlesinler. Hiç pişman olmazlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir