Kategoriler
Film Tavsiyeleri

In Time/Zamana Karşı (2011)

25 yaşına kadar fiziksel büyümenin olduğu , hayatı idame ettirebilmek için tek geçerli birimin zaman olduğu gelecekte bir yerdeyiz.
Hayatta kalmak için de birşeyler satın almak için de tek geçerli yol zaman.Paranın yerine geçen zaman bu devrin insanlarını daha da vahşileştirdiği ve zaman kapitalizminin işlediğini görüyoruz.Yine insanlar kollarında zaman barının doluluğuna göre sınıflandırılmış ve bu şekilde yaşamaya mahkum bir şekilde hayatlarını sürdürüyor.Gökdelenlerin sivrildiği yerlerde zamanına kumar oynanırken varoşlarda bir saat için adam öldürülmekte.Andrew Niccol yine sıradışı bir senaryo yazmış ve açıkçası bu adam her yeni filmiyle beraber beklentileri yükseltmeyi başarıyorken In Time ile beraber kısa bir süre soluklanıp birinci sınıf yönetmenlerin bile zaman zaman vasat filmler çevirebildiği gerçeğini hatırlamamız gerekiyor.Truman Show , Terminal , Lord of War gibi birinci sınıf filmleri yazan yönetmen senaryo bakımından yine kaliteyi üst seviyede tutabilse de muhtemelen devam filmi ihtimali sebebiyle şahane senaryosunun hakkını tam manasıyla ver(e)miyor.

Siyah ve mat renklerin hüküm sürdüğü bir film In Time.Ayrıca filmin dekorlarından mekanlarına kadar minimalist seçimler hakim.Gelecekten bir zamanı anlatmasına karşın filmde yararlanılan her kaynak neredeyse eski moda.Giysiler,arabalar,evler…Bilimkurgu temalı bir film olmasına rağmen dijital çağın oyuncuklarını bu filmde pek görmek mümkün değil.Yönetmen sanırım bilerek böyle bir seçime başvurmuş fakat bu durum o kadar da yadırganmıyor aksine filme farklı bir hava kattığını bile söyleyebiliriz.

Statüleşme,kategorize edilme,anarşi yada ayrıştırma…Fark etmiyor.Günümüzde para varken olan şeyler filmde zaman varken gerçekleşiyor.İnsanoğlu ne kadar özüne dönmeye çalışırsa çalışsın ne kadar sosyal adaleti sağlamayı çalışırsa çalışsın mutlaka ona hükmedecek geçerliliği olan bir değer olacaktır.Şu anda para gelecekte zaman.İnsanoğlu sınıflandırılmaya yüzyıllardır alışmış ve paranın ortadan kalkması bunu çözmez.

Güzel bir anlatımı ve alt metni var evet ama keşke daha uzun süreye yayılsa ve izleyicinin filmi rahatlıkla sindirilmesi amaçlansaydı.O zaman bir başka Andrew Niccol başyapıtı izleyebilirdik.Ama bu halinin bile ortalamanın üzerinde olduğunu hatırlatalım.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“In Time/Zamana Karşı (2011)” için 1 yanıt

Zamana karşı filminde senaryo güzel ancak kurgu tam olarak işlenememiş diyebilirim. İnsanlar para yerine hayatlarından kalan zamanlarını kullanıyor. Yani filmin asıl konusu bir atasözüne dayanıyor, “Vakit Nakittir”.
Konusu itibari ile daha iyi yerlere gelebilecek bir film olmasına karşın nedense biraz daha geri saflarda kalıyor. Bilim-Kurgu severler için filmin ilk 15 dakikası iyi diyebilirim. Ancak konu ve senaryoyu anlamanız fazla gecikmeyecektir. Zaten geri kalan kısım tamamen kedi-fare oyununa dönüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir