Kategoriler
Kamera Arkası

İlginç Bilgiler:2.Sayı

.

Matt Damon ve Ben Affleck Good Will Hunting’i yazdıklarında Miramax Films’e giderler. Yapılan toplantıda Weinstein Kardeşler’den birisi (Bob ya da Harvey) senaryoyu Chris Columbus’a sunduklarını belirtir.Weinstein “Columbus senaryoyu birkaç defa okumuş ama yönetmek istemiyor” der. Senaryolarının Home Alone, Gremlins gibi yazıp yönettiği aile/çocuk filmleriyle tanınan Columbus’a sunulduğunu öğrenen Matt Damon öfkeyle ayağa kalkar. “İyi ki kabul etmemiş. Yoksa paranı çöpe atardın!” der. O zamanlar yirmi yedi yaşında olan ve kariyerinin başlarında bulunan Damon’a sinirlenen Weinstein “Sen kim oluyorsun da benimle böyle konuşuyorsun. Bir hiçsin sen anladın mı? Bir hiç!” diye bağırır. Damon da “Evet ama yönetmen tercihine sahip bir hiçim” diye karşılık verir. Sonra da filmi yönetmesini istediği kişinin Gus Van Sant olduğunu söyler. Affleck ile birlikte en başından beri akıllarındaki tek yönetmen Gus Van Sant’tır. Weinstein sonunda ikna olur ve Gus Van Sant’a teklif götürülür. Van Sant teklifi kabul edip filmi yönetir. Good Will Hunting hem gişede çok iyi iş yapar, hem de 9 dalda Oscar’a aday olur ve Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde Robin Williams’a, Orijinal Senaryo kategorisinde de Matt Damon-Ben Affleck ikilisine Oscar kazandırır.

.

A Guide to Recognizing Your Saints’in (Hayatındaki Azizleri Keşfetme Kılavuzu) film hakları satın alındığında kadroda yer alacak tek ünlünün Robert Downey Jr. olacağı kararlaştırılmıştı. O da filmin yapımcılarından birisi olduğu için yani. Neyse, senaryo yazılır ve kitabın yazarı olan Dito Montiel bu senaryoyu okur. Kitabından bambaşka bir senaryo çıkarıldığını gören Dito, “Mafya filmi senaryosu yazmışsınız. 1 milyon dolarınız sizin olsun. Böyle bir şeyin filme çekilmesine izin veremem” gibilerinden bir şeyler söyler. Ondan sonra Robert Downey Jr. Dito’ya senaryo yazım tekniğinden bahseder. İşi kapan Dito biyografik kitabını senaryolaştırır ve üstüne bir de yönetmen koltuğuna oturur. Filmin casting aşamasında da yer alan Dito, başta anlaştıkları üzere Robert dışında ünlü oyuncu istememektedir. Monty için Chazz Palminteri ile görüşülür. Görüşmeden önce Dito, Monty karakteri için Chazz’in uygun olmadığını düşünmektedir. Fakat Chazz karakteri canlandırdığı sırada Dito çok etkilenir ve rolü ona verirler. Dito o kadar etkilenir ki çekimler sırasında ağlama krizlerine girdiği zamanlar olur. Ayrıca Dito kendi gençliğini canlandıracak olan Shia LaBeouf’ü de başta istememiştir. Onunla bir hamburgercide buluşurlar ve proje hakkında konuşurlar. Görüşmenin sonunda Dito “Seninle konuşmak güzeldi ama bunun devamı olmayacak” gibilerinden bir şeyler söyleyerek rolu ona vermeyeceğini ima eder. Daha sonra Dito’ya menejeri aracılığıyla bir kaset gönderen Shia rolu kapar. İşin aslı Dito ana karakterlerin neredeyse hiçbirisini en başta istememiştir.

Yazar Akın

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

“İlginç Bilgiler:2.Sayı” için 0 yanıt

Filmler hakkında ilginç bilgilere devam ediyorsun.Filmlerin oluşum aşamasının bu kadar çok alengirli olduğunu izleyenler olarak biraz es geçiyoruz sanırım.Bu iki filmin bilinmeyen yönlerine ışık tuttuğun için Akın arkadaşımızı alkışlıyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir