Kategoriler
Fragman

İftarlık Gazoz | Fragman

iftarlikgazoz

Yüksel Aksu’nun ve aynı zamanda Cem Yılmaz’ın son filmi İftarlık Gazoz küçük bir çocuğun yaz tatilinden samimi kesitler sunuyor.

Çekimlerinin ağırlıklı olarak Gökova Körfezi çevresinde gerçekleşen film 2016 yılının en başarılı Türk filmlerinden biri olmaya aday gözüküyor.

Filmin tanıtımı kısaca şu şekilde;

Kendi yaşam öyküsünden ve gerçek olaylardan esinlenerek oluşturduğu İFTARLIK GAZOZ senaryosuyla Yüksel Aksu; 80 öncesi dönemin ülkeyi saran siyasi etkilerinin gölgesinde, Anadolu kültürünün dayanışma duygusunu, iftar sofralarının sıcaklığını, Ege halkının eğlenceli doğasını ve tadına doyulmayacak bir usta-çırak ilişkisini merkeze alarak, çırak Adem’in (Berat Efe Parlar) gözünden anlatıyor. Şimdiye kadar üstlendiği rollerden çok farklı ve şaşırtıcı bir rolle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanan Cem Yılmaz ise Adem’in ustası Cibar Kemal rolünde, izleyiciyi derinden etkileyerek unutulmayacak bir iz bırakmaya hazırlanıyor.

iftarlikgazozcemyilmaz

Neşeyi ve hüznü, çocukluk günlerinin saflığını, aile bağlarının onarıcılığını, ustayla çırak arasındaki kopmaz bağları, ilk aşkın kıpırtılarını, mahalle kültürünü, Ramazan’ın ilk iftarında geniş sofralarda açılan orucun keyfini, yazlık sinemaların çekirdek çitlenen eğlencesini, hep beraber camiden çıkıp birlikte maç seyretmenin keyfini, bir bütün olmanın huzurunu, geçmişi ve bugünü aynı potada eriten İFTARLIK GAZOZ, insana dair inişli çıkışlı tüm sahici duyguları beyaz perdeden yansıtmaya hazırlanıyor.

İftarlık Gazoz’un fragmanını izlediğimizde tanıtım metnindeki tüm samimiyeti ve sıcaklığın içinde nasıl başarılı film yapılır sorusunun cevabını da görüyoruz. Daha önce hem oynadığı hem yönettiği filmlerde birbirinden farklı rollerde gördüğümüz Cem Yılmaz burada Denizli Buldan’lı bir gazozcuyu canlandırıyor. Yani peşinen söylemek lazım -ki önyargıların önüne geçelim- Cem Yılmaz’in şivesi olması gerektiği gibi Güney Ege şivesinden ziyade Denizli yöresine daha yakın. Cem Yılmaz Ege şivesini becerememiş diyecekler için de biraz peşin hükümlü davranıyorum ama çıkacaktır mutlaka birkaç kişi.

Cem Yılmaz’ın rol aldığı film 29 Ocak’ta vizyonda. #sinemabed #sinema #cemyilmaz #yukselaksu #filmtavsiyeleri

SineMâbed (@sinemabed) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir