Kategoriler
Basın Bülteni

!f İstanbul Katılımlarınızı Bekliyor !

.

Bu yıl 9. düzenlenen !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali 11 Şubat 2010’da başlıyor.Festival bu sene keşif bölümünde Türkiye’yi temsil edecek katılımcısını arıyor.Siz niye olmayasınız ?

Keş!f

!f Istanbul uluslararası ve ödüllü yarışmasının üçüncü yılına daha büyük bir heyecanla giriyor. Keş!f için dünyanın dört yanından gelen adayların değerlendirilmeye alınmaya başlandığı şu günlerde, !f İstanbul ekibi de yarışmada Türkiye’yi kimin temsil edebileceğini merakla beklemeye başladı. Ülkemizden genç yönetmenlerin teşvik edilmesi yönünde önemli bir adım olarak görülen Keş!f, ilk senesinden bu yana dünyada çok sayıda festivalde ilgiyle karşılanmış genç ve yeni yönetmenlerin filmlerine yer veriyor. Geçmiş jürilerde yönetmen John Cameron Mitchell, Cannes Film Festivali yonetmenlerinden Christophe Leparc, Oscar ödüllü senarist Jose Rivera, oyuncu Serra Yılmaz ve yönetmen Reha Erdem gibi sinema dünyasının tanınan isimleri yer aldı.

Yarışmanın ilk senesinde ülkemizi temsil eden yönetmen İsmail Necmi’nin “Should I Really Do It/Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?” adlı yapıtı gerek jüri gerekse festival izleyicilerinin büyük ilgisiyle karşılanmıştı. Dünya prömiyerini !f İstanbul’da gerçekleştiren film daha sonra Toronto, Montreal, Hamburg, Reykjavik, Haifa, Sao Paolo, Bangkok, Cairo, sirintepeevleri Mumbai, Göteborg ve Selanik gibi birçok uluslararası film festivalinde “Resmi Seçki” içerisinde gösterildi ve çok sayıda ödül kazandı.

Yarışma kapsamında uluslararası jüri “sinemada cesur hikaye anlatımı, teknik ve tarzda yenilik” kriterleriyle bir kez daha “İlham Veren Yönetmen”i seçecek. Farklı ülkelerden 8 sıradışı filmin yönetmeni, !f istanbul’da dünyanın ilham veren genç yönetmenleri arasındaki yerlerini almak ve 15bin dolarlık özel ödül için yarışacak.

Keş!f başvurularınız ve tüm sorularınız için,

Gülce CİN / gulce@ifistanbul.com
Bankalar Caddesi Yanikkapi Sok.
No:3 Suma Han 1. Kat Karakoy 34420 Istanbul
Tel:+90(212) 254 10 60 – 61
Fax: +90(212) 254 10 67

!f İstanbul 2010 Kısa Filmlerinizi de Bekliyor

!f İstanbul, “Türkiye’den Kısalar” gösterimleri için değerlendirilmek üzere Türkiyeli yönetmenlerin, film ve video üretenlerin kurmaca, belgesel, animasyon ve hareketli görüntü ile üretilmiş her tür ve lezzetteki kısalarını bekliyor.
Başvuruların değerlendirmeye alınabilmesi için belli bir konuda, belli bir formatta, !f İstanbul veya başka bir kurum için çekilmiş, daha önce gösterilmemiş, ödül almamış olması gibi şartlar bulunmuyor. !f İstanbul katılımcıları yarıştırmaktan öte, bu senenin eğilimlerini yansıtan veya yeni bir önermesi olan, !f İstanbul’un önemli bulduğu bir konuya özgün bir biçimde eğilen, festival komitesinin kalbini çalan ya da kafasını karıştıran filmleri belli tematik programlar içinde derleyerek !f İstanbul kapsamında AFM Fitaş Beyoğlu Sinemaları ile Kadıköy KargART ve !f Ankara kapsamında Ankara’da izleyiciler ile buluşturuyor.
Bu film ve tematik programlar sonraki senelerde de yönetmenlerin bilgi ve onayları dahilinde !f İstanbul’un bağlantıda olduğu çeşitli yurtiçi ve yurtdışı festivallerde izleyiciler ile buluşmaya devam ediyor.
AFM Fitaş Beyoğlu Sineması’ndaki gösterimler sırasında gerçekleştirilen izleyici oylaması sonucunda, en çok oy alan filmin yönetmeni !f İstanbul’un film endüstrisi konuğu olarak yabancı bir film festivaline katılma, yabancı yönetmenler, yapımcılar ile tanışma ve para ile satın alamayacağı bir deneyim yaşama şansı yakalıyor.
Kısaların “!f İstanbul Türkiye’den Kısalar” gösterimleri için değerlendirmeye alınabilmesi için; bu adresten “Türkiye’den Kısalar Başvuru Formu”nun doldurulup DVD Video formatındaki yapımların 8 Aralık 2009 tarihine kadar Bankalar Caddesi Yanıkkapı Sok. No:3 Suma Han 1. Kat Karaköy İSTANBUL adresine “Orton Akıncı / !f İstanbul Türkiye’den Kısalar” adına gönderilmesi yeterli. Ayrıntılar web sitesinde…

Resmi Web Sitesi

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir