I, Robot/Ben,Robot (2004)

.

Dedektif Del Spooner, US Robotics çalışanlarından bilim adamı Dr. Miles Hogenmiller’ın intihar olarak belirlenen ölümünü araştırmaktadır. Araştırmasına yine aynı firmanın çalışanı Dr. Susan Calvin’i de dahil etmiştir.Araştırmanın seyri ilerledikçe intiharın ardında başka bir gerçek yattığından şüphelenirler.

.

Dr. Miles Hogenmiller ölmeden önce “Sonny” kod adını taşıyan ve canlı bir beyne sahip bir robot tasarlamıştır. Ölümünün onunla ilişkilendirmesini yapan Spooner ve Calvin kendilerini karmakarışık bir durumun içinde bulacaklardır.
Film aslında Isaac Asimov’un ünlü hikayesi “I,Robot” tan yola çıkılarak yapılmıştır.Kitabı biraz araştırınca anafikrine ulaşabiliyorsunuz.Başlıca robot nedir, nasıl çalışır gibi soruların üzerinde durup sonucunda üç robot yasası ortaya sürmüştür;

1)Bir robot,bir insana zarar veremez.Ya da hareketsiz kalarak bir insanın zarar görmesine neden olamaz.
2)Bir robot, insanların verdikleri emirlere uymak zorundadır.Ancak bu tür emirler Birinci Yasayla çeliştiği zaman durum değişir.
3)Bir robot, kendi öz varlığını korumak için, birinci ve ikinci yasalarla çelişkili olmayan her türlü yola baş vurabilir.

.

Evet bakıldığında filmdeki robot yasalarına oldukça yakın oldukları doğru.Bu kurallar babında yakınlık olsa da asıl hikayeden uzak kalındığını kitabın en fazla giriş bölümünü gözden geçirseniz de ortaya çıkaracaksınız.Her neyse konu aslında senaristlere ait.Bir kitap referans alınmış olabilir ama hikayenin geri kalanı onların aklından geçenler üzerine kurulur.Zira bu da bir bilim kurgu filmi olduğundan bol efektli olması daha mantıklıdır.Zaten öyle de…Özellikle Sonny karakteri,Spooner’ın kolu vs..
Will Smith bu tarz rollerde kendini buldu desem yeri.Aktörlük kariyeri sürekli gelecekten hayali izler içeriyor.Oldukça başarılı olduğu söyleyip filmi izlemenizi öneririm. (Henüz izlemediyseniz tabi.)

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı