Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Hugo (2011)

.

Bir tren garı ve onun bir elin parmaklarını geçmeyecek müdavimleri… Her biri ayrı bir alem ancak küçük saat tamircisi Hugo ve onun küçük dünyası en ilgi çekici olanı…

Bir tren garını mesken tutmuş Hugo tamir odasında yatıp kalkmakta , her sabah pastacıdan çörek ve tamirini yaptığı Otomatom’a parça bulabilmek için hediyelik eşyacıdan mekanik parçalar aşırmaktadır. Pastacı bu konuda çok dikkatli olmasa da hediyelik eşya dükkanının sahibi Georges Melies’den birşey kaçmaz. Melies , Hugo’yu yakalar ve yaptığı hırsızlık sebebiyle babasının çizimlerinin bulunduğu not defterine el koyar. Hugo’nun Otomatom’un yapımına devam edebilmesi için not defterine ihtiyacı vardır. Ayrıca yedek parçalara da… Melies Hugo’nun defter için defalarca ayağına gelmesi ve inadına gizliden hayranlık duyar ve onu yanına alır. Hugo , Melies’nin yanında zanaatın yanında Melies’nin ilginç geçmişini de öğrenecektir.

.

Usta yönetmen Martin Scorsese imrenilecek tek plan çekimleriyle , müzik ve oyuncu seçimleriyle , hayranlık uyandıran anlatım diliyle bize masallardan fırlamış bir film armağan ediyor. Yetişkinlere hayat enerjisi sağlayan , çocuklara ilham veren her yaştan seyirciye hitap eden büyülü bir hikayeye sahip olan film ana hikayenin etrafında yer verdiği başarılı yan karakterle de dikkat çekiyor. Özellikle Sacha Baron Cohen canlandırdığı istasyon şefi rolünde saflığın verdiği komiklik ve gaddarlık öğelerini inanılmaz bir şekilde işlemiş. Esasında bu performansın ödülsüz bırakılması bence Cohen’in solo işlerinin sinema camiasında pek hoşgörülmemesi. Müzik ödüllerinde Eminem’e yaptığı şeyden sonra Oscar’a bile davet edilmemiş birisinden bahsediyoruz. Oscar kurulu davet bile etmediği bir insana ödül verecek cesareti kendilerinde bulabileceğini pek sanmıyorum.

Hikayenin yavaş yavaş çözümlenmesi dondurma külahının en altındaki çikolata misali ilerledikçe daha çok tat veriyor. Aynı zamanda seyirciyle arasındaki bağı sıkılaştırıyor. Tüm bunlar filmi başyapıt nitelemesine yakıştıran etmenlerden sadece bazıları. Geri kalanı içi karşısına geçip detaylı bir keşfe çıkmanız gerekiyor. Ben Kingsley , Christopher Lee , Emily Mortimer Her gibi usta oyuncuların yanında Chloë Grace Moretz ve Asa Butterfield gibi yetenekli çocukların performanslarını izlediğimiz Hugo her yaştan seyirciye hitap eden müthiş bir seyirlik. Usta yönetmen Martin Scorsese’in 5 dalda Oscar alan bu filmini şiddetle tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir