Hotaru No Haka (1988)

.

Uzun soluklu anime maceralarıma başladığım ilk zamanlar. Hayao Miyazaki eserlerinden başlayıp ne bulursam izliyorum. Pek de bilgim olmadığı için şu iyidir, şu kötüdür diyemiyorum. Nerede gördüm nasıl rastlaştık bilmiyorum. İki çocuğun ateşböcekleriyle birlikte göründüğü kare ilgimi çekti. Konusuna dahi bakmadan izledim.
II. Dünya Savaşı’nda, Japonya’nın en büyük altıncı şehri olan Kobe’nin bombalanması sırasında annelerini kaybeden Setsuko (4) ve Seita (14) isimli iki çocuğun hayatta kalma mücadelesini anlatıyor Grave of the Fireflies.

.

Anneleri öldükten sonra babalarının da deniz kuvvetlerinde olmasından dolayı eski bir tanıdıkları Setsuko ve Seita’yı evine alır. Fakat onlarla birlikte yaşamanın bir bedeli olmalıdır. Çünkü eşi ve kızı çalışmaktadır fakat bu iki çocuk zaten savaşla başı dertte olan kendisine ve ailesine yüktür bu nedenle annesinin kimonolarını satarak pirinç almaları koşuluyla evinde kalmalarına izin verir.
Yiyecekleri tükenmeye başlayınca evde istenmedikleri açıkça söz konusu edilir sık sık. Bu nedenle iki kardeş oradan ayrılıp eski bir sığınağa yerleşirler. Ve film aslında şimdi başlar. Kimsesizlik, açlık, sefalet, gurur üstüne bir de savaş; hayat bu iki kardeş için hiç de kolay değildir.
Yönetmenliğini Isao Takahata’nın yaptığı Studio Ghibli çıkışlı bir anime. Konu Akiyuki Nosaka’nın yarı otobiyografik romanından –kız kardeşine bir özür niteliğinde yazılmıştır- alınmış, üstünde bazı değişiklikler yapılmış.

.

“September 21, 1945. That was the night i died.” cümlesiyle başlıyor anime. İlk izleyişimde ne olup bittiğinin farkına varamamıştım. Fakat sonrakilerde, bu cümleyi duyar duymaz inanılmaz acı çekmeye başladım. Pek çok sahnede hıçkıra hıçkıra ağlamak istiyor insan. Sonunu bildiğim bir filmi asla izlemem yahut sonunu bildiğim bir kitabı asla okumam klişesini de alır bir hamlede atarım kenara. Bende uyandırdığı hislerden zerre bir şey kaybetmeden on defa, yüz defa yine izlerim galiba.


IMDB Sayfası
Fragman

Edi

Sizlerden gelen isimsiz içeriklerin paylaşıldığı editör hesabıdır.

0 Replies to “Hotaru No Haka (1988)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.