Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Hooligans/Yeşil Sokak Holiganları (2005)

.

Futbol birleştirir , futbol dağıtır , futbol sevindirir , futbol karartır , futbol mutluluktur , futbol hazmedememektir.
Futbolun dünyanın en popüler sporlarından biri olmamasına şaşırmamak lazım.Sanırım her türlü duygu yoğunluğunun en üst seviyelerde yaşandığı çok az spor vardır.Ayrıca her spor dalı güzelliklerinin yanında marazlarıyla da vardır.Futbolun marazı da holiganizm ve bu filmin ana konusu da…

Matt Buckner Amerika’nın en iyi okullarından birinden sebepsiz yere atıldığında çok fazla seçeneği yoktu. O zamana kadar hayatı için savaşmamıştı ve bu sefer de yapmayacaktı.Orta Asya’nın bilinmez ülkelerinden birinde olan babasından yada ölmüş annesinden yardım alma gibi bir şansı olmadığından soluğu Londra’daki ablasının yanında aldı.
Ablasının kocasının saygın bir işi vardı ancak kardeşi fanatik bir Wesy Ham United taraftarıydı.Pete Dunham adındaki bu genç West Ham’ın en popüler ve en saygın taraftar grubunun lideriydi.Ama aynı zamanda abisinin emriyle Matt Buckner’ın bakıcısıydı.Matt o zamana kadar hiç kavga etmemiş , hiç futbol oynamamış , hiç tribündeki şarkıya eşlik etmemiş bir Amerikalı olarak West Ham’ın saygın grubuna torpilli olarak katıldı ve belki de hayatı boyunca edinemeyeceği en ağır ve en güzel tecrübeleri edindi.

.

Futbol filmleri çok fazla çekilmiyor ve doğal olarak çekildiği zaman da popüler olması çok zaman almıyor.Yeşil Sokak Holiganları filmi de çekildiği dönemden bugüne kadar türünün en iyi örnekleri arasında yer alıyor.Holigan olmak ile taraftar olmak arasındaki farkı oldukça sert ve kusursuz bir şekilde işlerken futbolun bünyeler üzerindeki farklılığını da gözler önüne seriyor.
Filmin de tam işlediği gibi futbol zayıf bir kişiliğe karakter sağlayabilir yada onu yeryüzünden silebilir.Hayatı da öğretebilir , hayatını da alabilir.Kalıcı izler de bırakabilir , kapanmayan yaralar da…

Futbolu dramatize etmiş çok film bulmak zor.Daha doğrusu futbolun gerçeklerini anlatan…Gol gibi filmleri izleyip de keyif aldığını düşünen varsa bu filme yaklaşmasın.Bunun dışında futboldan nefret edenlerin bile mutlaka izlemesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.

Gereksiz Dipnot:Elijah Wood filmi müthiş taşımış ve filmin haklı ününe ciddi anlamda katkı yapmış.Söylemeden duramadım.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Hooligans/Yeşil Sokak Holiganları (2005)” için 1 yanıt

Yıllar önce izlemiştim hala aklıma birazı gerçekten insana bazı şeyleri gösteren öğreten sinema filmi. Fazla kapıldığınız da psikolojik etkide yapabiliyor. İzlemenizi kesin tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir