Hodejegerne/Kafa Avcıları (2011)

.

2011 yılının en iyi yabancı filmlerinden biri olarak gördüğüm Kafa Avcıları yükselişte olan Norveç sinemasının güzide örneklerinden biri olarak akıllarda kalacak.
Mutlu olmak ve mutlu etmek için hayatının tamamını çok para kazanmaya adayan Roger yalanlarla kurulu hayatının bahçesini dolarlardan oluşturmuştur.Tablo ticaretinde başarılı Roger dışarıdan afilli gözüken paravan işinde de aynı tempoyla devam etmektedir.Yalnız lüksün bir sınırının olmaması Roger’da onarılamaz açlık duygusunu da beraberinde getirir.Karısına binlerce dolar harcayarak sanat galerisi açar ve masraflar arttıkça hırsıyla doğru orantılı olarak yeni mallar çalması gerekmektedir.
Para hırsı ve ödenmesi gereken harcamalar Roger’ın muhakemesini en alt seviyeye indirir ve kendi kurallarının ilkini çiğnemesine neden olur.Clas’ı hafife alır ve ona sıradan şapşak bir mirasçı gözüyle bakar ama Clas ne şapşaldır ne de kendini tanıttığı gibi bir mirasçı…

.

Alışılagelmiş aksiyon-gerilim filmlerinden fersah fersah yukarıda olan Norveç yapımı Kafa Avcıları filmi şahsına münhasır kareleri,gemici düğümü tadında kurgusu ile sizi ekrana bağlayacak.İnsanoğlunun kullandığında yan etki gösterdiği tüm kötülükleri bünyesinde sindirmiş Roger’ın yine aynı özellikleri sindirip tükürmüş olan Clas ile olan köşe kapmaca oyunları filmin yükseliş anlarından sadece biri.Benzer türlerinin alelade Hollywood yapımlarından sıkılan seyircinin alternatif arayışlarına son verecek kalitede olan filmin bu kadar bilinmemesi ve ödüllendirilmemesi de son derece ilginç.Filmi tam anlamıyla sindirebilmek için ikinci kez izlemek gerekiyor.Ve genelde bir filmi ikinci kez izlemeye zaman ayırıyorsanız o sizin biriciklerinizin arasına çoktan girmiştir bile.
Morten Tyldum’un yönettiği New Amsterdam ve Game of Thrones’tan tanıdığımız Nikolaj Coster-Waldau’nun da rol aldığı Kafa Avcıları filmi benim için türünde 2011 yılının en iyi filmi.Filmi şiddetle tavsiye ediyor ve bu az tanınırlık durumunu hepimizin çığırtkanlığıyla son vermeyi umuyorum.

Dipnot:Tuvalete saklanma sahnesi son yıllarda gördüğüm en orjinal sahnelerden biri.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.