Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Hesher (2010)

Başınızdan geçen travmatik olayların esiri olarak bir süre devam eder ve sonra rutine bağlarsınız. Hesher da bu iki perdelik oyunun ilk kısmını oldukça farklı bir dilde işliyor.
Annesini kaybeden çocuk bununla yaşamaya bir türlü alışamamakta ve annesinin kazada öldüğü arabayla bağını koparamamaktadır. Babası da bu ölüm karşısında yetişkin yetilerini kaybetmiş ve zombi gibi yaşamaya başlamıştır. Çocuk başıboş kaldığı her vakitte her çocuğun vakti zamanında en az bir kere yaptığı ve yaptığı şeyden dolayı bir kere cezalandırıldığı olayları yapar ama yaptığı kişiler onu defalarca cezalandırır.Galericinin oğluna yaptığı bir yamuk ve akabinde Hesher’ın barınağının camını kırması çocuğun önündeki birkaç haftanın zehir olmasıyla sonuçlanacaktır.Barınaksız kalan Hesher çocuğun evine yerleşir ve ailenin bir ferdi gibi yaşamaya başlar.Zombi baba ve canı burnunda bir babaanne sayesinde eve hiç yabancılık çekmeyen Hesher evde bulunduğu süre içerisinde çocukla beladan belaya kulaç atacaktır.

Joseph-Gordon Levitt’in hippi metalci, Natalie Portman’ı naif kasiyer rolünde izlediğimiz Hesher filmi beklentisiz izlenecek hoş bir film.Afişini görüp de bol bol metal müzik dinleyeceğiz yada metalcilerin hayatlarına eğilecekler diye düşünürseniz çok fena hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.Hikayenin başı da sonu da çocuk üzerine aslında bu yüzden bu iki ünlü yan karakterlerde sadece üzerlerine düşenleri yapıyorlar ki bu konuda oldukça başarılılar.
Annesinin ölümünden sonra işleri bir türlü rast gitmeyen bu küçük çocuk sanırım yetişkin halleriyle bu filme konu olsa filmin ortasında kafasına sıkardı.Hesher karakteri hikayeye çeşni katarak ilgi çekici hale getiriyor ve ağır bir konunun farklı aksiyonlarla farklı absürdlüklerle yumuşatılmasını sağlıyor ve izlenebilir kılıyor.
Sadede gelirsek film izlemeye ayıracak vaktiniz bolsa size bu filmi tavsiye ederim ancak kısıtlı bir vaktiniz varsa “Dünya’nın En İyi 100 Filmi”ni bulun ve birini izleyin.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir