Hanna (2011)

.

Dışarıdan bakıldığında bir ebeveynin hayalinin kurduğu bir çocuk perdelerini kaldırdığında bir ölüm makinesi oluyor.Sinemanın zıtlıklarla inşa edildiğini biliyoruz ama bu kadarı da fazla mı acaba ?
Babası tarafından öldürülen annesinin intikamını alması için programlanmış Hanna tam anlamıyla bir ölüm makinesidir.Soğuk stepte babasıyla yaban hayatı yaşamakta ve eğitiminin tamamlanmasını beklemektedir.Babasına sürekli hazır olduğunu ispatlamaya çalışan Hanna son girişiminde bunu fazlasıyla gösterdiğinde göreve başlamaya hazırdır.Harekete geçtiğinde onu tanımayan CIA ajanları Hanna’nın gazabına uğrayacak ve sonu gelmeyecekmiş gibi sürecek olan kovalamaca başlayacaktır.

.

Özellikle Kefaret filmiyle kendini dünyaya tanıtan Saoirse Ronan 17 yaşına müthiş bir kariyer sıkıştırmış durumda.Çok farklı rollerde çok başarılı performanslar sergileyen Ronan yine çok zıt bir rolde filmde çok ağır ve kaliteli oyuncular yer almasına rağmen -tabi ki başrol olmanın da getirisiyle- filme tek başına ağırlığını koymayı başarmış.Filmi deyim yerindeyse tek başına almış götürmüş de diyebiliriz.Bu yaşta Oscar’a da adaylığı olan Saoirse Ronan’ı ölünceye dek izlemek izleyiciler açısından büyük bir şans olacaktır.
Filme gelirsek eğer esasında müthiş çarpıcı ve sıradışı bir yapıya sahip olan film başlarda artırdığı tempoyu yeterince iyi sonlandıramıyor.Sigara tiryakisi bir adamın halı saha macerasına da benzetebiliriz.Birçok topa depara kalkıp da sonra sahanın ortasına oturup sigara tellendiren bir adamın durumu gibi ilk başlardaki mükemmelliğin devamı gelmemesi sebebiyle Hanna filmi hevesimizi kursağımızda bırakıyor diyebiliriz.Yine de Vedat Milor gibi adamım,farklı lezzetlere açığım diyorsanız o zaman yiyebilirsiniz.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Hanna (2011)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.