Hangi Tür Filmler Size Neden Hitap Eder ?

.

Çok derin bir konuya el atmış bulunuyorum farkındayım ancak insanların seçiciliğini görmek her zaman ilgimi çekmiştir.Eğer film dükkanına gittiğinizde yanınızdaki adamın sizin sevmediğiniz filmi büyük bir keyifle eline alması hoşunuza gitmiyorsa bu konu sizin de ilginizi çekecektir.

Zevk-renk muhabbetlerinin yapıldığı lise yıllarımı geride bırakalı uzun bir süre oldu ancak bu muhabbeti yaparken kendimin bile inanmadığımı farkedeli çok olmadı.Şimdi düşündüğümde saygı duyar şekilde bir duruş sergilememiz saygı duyduğumuz anlamına gelmiyormuş.İnsan saygı duyar ama bu onun kutuplaşacağı anlamına gelmez.Kutuplaşması da bir saygısızlık göstergesidir.Yani ben film zevkleri konusunda bilim-kurgu sevmem,izleyene saygı duyarım ama onu izleyenle ortak bir film izleme kariyerim varsa da pek keyifli geçmez.

.

Arkadaş gruplarında da sıklıkla hortlayan bir sorundur esasında.Yedi kişi gerilim dese bir kişi komedi dediğinde o kişi diğerlerinin anlık nefret tepkimelerine maruz kalabiliyor.Halbuki gerilim grubu normal hayatta gayet normaldir.O tepkilerinden sonra onlara normal zamanlarından küçük bir kayıt izleterek utandırmak gerekir.Komediseveri de avutmak…Bu kadar yüzeysel denebilecek bir konunun da hayatımız da minik anılar bırakması da ayrı bir gariplik tabii.
Tüm bu zırvalardan sonra kendime dönüp başlıktaki soruyu kendime soruyorum.

Bilimkurgu,fantastik,korku dışında tüm türler benim zevkime hitap eder.Ama özellikle dram benim favorimdir.Bilimkurguyu oldum olası sevmemişimdir bunun nedeni sayısal zekamın pek gelişmemiş olması yada karışık işlerden pek haz etmemem olabilir.Fantastik de ise izlediğim her sahnede bunların gerçek olma ihtimali yok ki mantığından kurtulamam olabilir.Hayalperest bir kişiliğe sahibim ancak hayallerimde bile olmayacak şeyleri görmüyorum.Arada birkaç canavar belki ama onlardan da pek korkmadığım için de korku dan pek haz etmiyorum.Aslında ben korku kariyerimin daha istikrarlı gitmesini beklerdim çünkü küçükken korktuğum şey çok fazlaydı.Dramı da herhalde sinemanın gereklerini en fazla uygulayan tür olduğu ve gerçeğe yakınlık oranı yüksek olduğu için tercih ediyorum.

Bu tür tercihlerinin hayatımızdaki küçük kesitler bırakabileceğini anlatmıştım ama aslında bundan daha önemli bir konu varsa neden bu tercihleri yaptığımızdır.İşte bu noktada burçları,kişisel gelişim kitaplarını,küçükken sizi inşaata götüren kişiyi,öldürdüğünüz kurbağayı yada güneş tutulması sırasında taktığınız güneş gözlüğü yada baktığınız isli camı işin içine katabiliriz.

Tüm bunlar dahilinde hangi tür filmler size neden hitap eder ?

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Hangi Tür Filmler Size Neden Hitap Eder ?

  1. Her tür filmi izlemek lazım bana kalırsa. Her tür filmden birşeyler katmalı. Bilimkurgu, komedi, dram, fantastik, komedi, romantik… vs. vs… tür hiç farketmez, önemli olan filmin izleyiciyi sıkmaması. Örneğin ben bir filmde sıkıldığımda tamamen kopuyorum olaydan, hayaller alemine dalıyorum, filmden tamamen çıkıyorum. Dolayısıyla benim bu filmden birşeyler anlamam, kendime dair birşeyler katmam imkansızlaşıyor. O yüzden film izleyeceksem seçici davranırım. Dram ve gerilim favorilerimdir. Ancak o anki ruh halime göre yukarıda saydığım tarz filmleri de severek izlerim.

  2. konu ayırt etmem(bunu derken aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp önümüze koyan holivud yapımı romantik-komedi hede hödö filmleri saymıyorum).

    o diil de konudan uzaklaşmış gibi olucak; takeshi kitano ve quentin tarantino bi film yapsalar hatta bi kaç film yapsalar çünkü halk onları ayrı ayrı diil de birarada görmek istiyomuş… iki tane ruhasta sta sta sta stası!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı