Half Nelson/Yarım Öğretmen (2006)

.

Siyahi öğrencilerin eğitim gördüğü bir ilkokulda tarih öğretmenliği yapan Dan genelde müfredatın dışına çıkan, öğle yemeklerini diğer öğretmenlerle birlikte değil de yalnız yiyen, öğrencileri tarafından sevilen esprili ve yardım sever birisidir. Aynı zamanda uyuşturucu bağımlısıdır. Terapi gördüğü halde tam olarak bırakamamıştır uyuşturucuyu. Hatta zaman zaman ucuz motel odalarında partiler vermektedir.

.

Bir gün okulun soyunma odasında uyuşturucu alır ve yarı baygın haldeyken öğrencilerden Drey’e yakalanır. Drey kendisine gelene kadar Dan’in yanında kalır. Gecenin sonunda Dan, Drey’i evine bırakır ve aralarındaki dostluk başlamış olur.

.

Ryan Fleck’in Anna Boden ile birlikte yazıp kendisinin yönettiği bu bağımsız yapımda başrolleri Ryan Gosling , Shareeka Epps ve Anthony Mackie paylaşıyorlar. Film baştan sona el kamerasıyla çekilmiş ve bazen o kadar çok yakın plan giriyor ki kendinizi sıkışmış hissediyorsunuz ya da başınız dönüyor. Bazen de bize çevreyi uyuşturucu kullanan ve sürekli uykusuzmuş gibi görünen Dan’in gözünden odak kaymaları vasıtasıyla anlatıyor. Irkçılık ve Yin Yang(Değişmeyen tek şey değişimdir ve evren zıtlıklar üzerine kurulmuştur. Gece – gündüz , sıcak- soğuk gibi. Biri olmadan diğeri de olmaz) gibi temaları da arkasına alıyor.Dan öğrencilerine bir şeyler katmak ve değiştirmek, onları topluma yararlı kişiler haline getirmek istiyor.
Ayrıca uyuşturucu sattığı gerekçesiyle Frank ile Drey’in görüşmesini istemiyor. Fakat kendisi de uyuşturucu kullanıyor. Frank de uyuşturucu kullandığı gerekçesiyle Dan ile Drey’in görüşmesini istemiyor. Fakat Dan’e uyuşturucu satan kişilerden birisi de kendisi.

.

Filmin özellikle oyunculukları ve az ama öz kullanılmış müzikleri çok iyi. Ama en başta Ryan Gosling öyle bir oynamış ki… Baştan sona hemen hiç falso vermeden istikrarlı bir biçimde uyuşturucu bağımlısı, baygın bakışlı Dan’i inanılmaz bir biçimde canlandırıyor. Öyle ki insanın oyuncu olası geliyor şerefsizim! Ryan Gosling’e hayran kalırken iyi bir film için illa ki milyon dolarlar harcanmaması gerektiğini anlıyorsunuz. Film derdini iyi bir biçimde anlatırken bittikten sonra insanda “Bir kere daha izlemeliyim” hissini uynadırıyor.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

0 Yorum “Half Nelson/Yarım Öğretmen (2006)

  1. Filmdeki etkisi ve rolü ne kadardır bilmiyorum ama fragmanda Tina Holmes’u gördüm.Six Feet Under adlı dizinin son sezonunda performansı ve durumu itibariyle beni hayran bırakmıştı.Buradaki performansını da izleyip görmek lazım.
    Teşekkürler ddarko veya gerry.(:
    (Kafası karışanlar ikisi aynı kişi)

  2. Bağımsız filmlerden hoşlanıyorsanız beğeneceksinizdir ZehirliÖrümcek. Ama o tarz filmlerden pek hazzetmezseniz sırf Ryan Gosling için izleyin derim.

    Tina Holmes’un da pek önemli diyemeyeceğim kısa bir rolü var. Dan’in eski kız arkadaşı rolünde oynuyor. Çok kısa ama olduğu kadarı güzel yani. Kız tatlı bir şey ya 🙂

  3. İyi sayılabilecek bir film. etkileyici, sürükleyici… Ryan Gosling müthiş iş çıkarmış. İzlemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı