Kategoriler
Film Yorumları

Hadi Gari Cumhur (2009)

.

Hadigari Cumhur adından da anlaşılacağı üzere bir Bodrum dersi.Ömrümden önemli sayılacak bir zamanı Bodrum’a adamış ve gelecekte de adayacak olan birisi olarak bu filmi izledim.Beklentilerim oldukça fazlaydı.Çünkü Bodrum denen memleket gerçekten dışarıdan göründüğü gibi değil. Ben Bodrum’u küçük İstabul olarak nitelendiriyorum.Ki yazı da kışı da aynı olan bir memleket.Neyse filme dönelim.

.

Cumhur denen abimiz azıcık kafadan bikaç tahtası eksik bi şahıs.Yıllardır kayınbiraderi Ethem’in arazisindeki otele göz dikmiş ve ele geçirme planları yapmıştır. Bodrum’a araştırma için gelen arkeoloji bölümü güzel kızımız Cumhur efendinin ev-pansiyonunda kalmaya başlar. Bir yandan Bodrum’u tanırken (ve bize de tanıtırken) olaylar gelişir ve anlarız ki kızımızın Bodrum’a geliş amacı oldukça farklıdır.
Bu yapımı film olarak nitelendirmek zor açıkçası. Belgesel de desek değil. Yani açıkçası ortaya ne idüğü belirsiz birşey çıkmış. Konu var konu çok güzel. Yapımda oldukça güzel noktalara değiliniyor. Büyük umutlar, yaşanan hezimetler, eski değerler… Ama filmin kurgusu çok zayıf. Vermek istediklerini tam veremiyor. Filmi bir kurgu dahilinde senaryolaştırarak birşeyler vermeye çalışssalar sanırım çok daha güzel olurdu. Böyle olunca “Kör göze parmak yetmedi mızrak getirin” durumları oluşmuş ve filmin tadını kesinlikle bu kaçırıyor. Oyunculuk da ha keza öyle. Muğla ağzını beceremeyen birini “Gocumoğlalı” olarak başrole vermeleri ayrı bir can sıkıcı husus. Ayrıca günde on defa selam verdiğim şahısları filmde görmek beni ayrıca bir krize soktu.

.

Bu yapımı “Bir Bodrum Masalı” olarak nitelendirmek mümkün. Bodrum hakkında merak ettikleriniz varsa sizi fazlasıyla doyuracaktır. Ama anlatım açısından pek birşey beklemeyin zira kendinizi kötü bir belgeselin içerisinde buluveriyorsunuz. Zira yıllardır piyasada görmediğim için öldüğünü sandığım manken Merve İldeniz’i yeniden görmek yüzümü ekşitmeme neden oldu. Yalnız yiğidi öldür hakkını yeme demişler. Filmin sonundaki detay oldukça iyi düşünülmüş…


IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir