Green Zone’un Yapıtaşı:Imperial Life in the Emerald City

.

Green Zone’un senaryosunun uyarlandığı kitap olan Imperial Life in the Emerald City bize film vizyona girmeden önce nasıl birşeyle karşılaşacağımızın sinyallerini veriyor.
“Imperial Life in the Emerald City”, Bağdat’ı işgal eden Amerikalıların yerleştiği ve günlerini gün etmek için Babil’in asma bahçelerini aratmayan bir çeşit yeryüzü cennetine dönüştürdüğü Yeşil Bölge’deki eşi benzeri görülmemiş yaşam tarzını konu alır.
Bağdat’taki Amerikan işgal güçlerinin karargahı olan ve yüksek duvarlarla çevrili bu alanda gökyüzüne doğru yükselen yemyeşil ağaçlık alanlar, lüks ve gösterişli villalar, pırıl pırıl parlayan, tertemiz yüzme havuzları vardır.
Demokrat Partililerin gizlice dinlenmesini ortaya çıkartarak Cumhuriyetçi Başkan Nixon’ı istifa etmek zorunda bırakan gazetecilerin çalıştığı Washington Post gazetesinin Bağdat eski büro şefi Rajiv Chandrasekaran’ın yazdığı kitap ve bu kitaptan uyarlananan film bizleri bu bölgeye götürür. Savaşın acı gerçeklerinden soyutlanmış bir hava kabarcığına benzeyen bu bölgede sadece Amerikalılar yaşamaktadır. Enkaza dönmüş bir ülkenin yeniden inşa edilmesi görevini üstlenenler, Küçük Amerika’nın her türlü eğlencesinden, lüksünden ve nimetinden son damlasına kadar yararlanırlar.
‘Imperial Life in the Emerald City’, Irak’ın bugün geldiği noktada Amerikan hükümetinin attığı tüm yanlış adımların oynadığı rolün çarpıcı bir portresidir…

Filmden Yeni Bir Klip

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.