Great Expectations/Büyük Umutlar (1998)

.

Çocukluk anıları insanın hassas noktasıdır.İyi ve kötü bu dönemde yaşanılanların hiçbiri unutulmaz.Anılar,aşklar,travmalar…Kimilerinde yaşanılanlar kalan hayatının yanında sıradanlaşır,bazılarının da bu eski güzel günleri tekrar yaşamak kaderidir.Ama kaderi seçemezsin.Bu yüzden aşklar vegüzel anıları travmalar da takip edecektir.

.

Meksika’ya yakın bir balıkçı kasabasında ablası ve onun sevgilisi ile yaşayan Finn’in günleri balık resimleri çizmek ve aylaklık yapmakla geçmektedir.Bu ıssız yerde hiç oyun arkadaşını olmamasına rağmen bunu dert etmeyen Finn bir sabah yeni oyun arkadaşıyla tanışır.Hapishaneden kaçan azılı bir suçlu,kıyıda saklanırken Finn’i farkedip tehditle kendisine yardım etmesine ikna eder.Finn korkudan kimseye birşey söylemeden bu adama yardım eder.
Olayın şokunu birkaç gün atlatamayan Finn daha sonra Joe ile beraber bahçe işlerine gitmeye başlar.Hikayesiyle ünlü Bayan Dinsmoor’un evine gittiğinde küçük Estella’yı görür ve ona aşık olur.Sonraki günlerde Bayan Dinsmoor sıkılan canını bahçede gördüğü küçük Finn’le eğlendirmek için onu köşküne davet eder.Finn ise Estella’yı görmek için can atmaktadır ve teklifi hemen kabul eder.Resim yeteneği sayesinde Estella’nın gözüne girer.
Aylar yıllar geçer.Finn ile Estella büyümüştür ve hala birliktedirler.Ama Estella uçarıdır ve hiç ardına bakmadan Paris’e okumaya gider.Finn ise dımdızlak ortada kalır.Finn resim yapmayı bırakır ve balıkçılık yapmaya başlar.Arada Estella’dan haber almaktadır.En son New York’ta olduğunu duymuştur.
Bir gün şişman bir adam Finn’e bir uçak bileti verir.Bu uçak New York’a gitmektedir ve bu şişman adam Finn’e orada resim yapıp yapamayacağını sorar.Bu garip teklif karşısında şaşıran Finn,Bayan Dinsmoor’un Estella’yı görmesi için kendisine yardım ettiğini düşünerek teklifi kabul eder.Ama gittiğinde Estella’yı bıraktığı gibi bulamayacaktır.

.

Bir Charles Dickens romanı uyarlaması olan filmin günümüz şartlarına entegresi mükemmel olmuş.Görselliğiyle doyuran,müzikleriyle mest eden,romantizmi ile de imrendiren film tam anlamıyla Alfonso Cuaron’un ellerinde tekrar hayat bulmuş.De Niro,nadir göründüğü sahnelerde inanılmaz bir performans sergiliyor.Ethan abimize mağdur rolleri yakışıyor,Gwyneth’e de şımarık olanlar..Bugünlerde tüm taşların bu kadar yerli yerinde olduğu ve bilindik basit bir hikayenin bu kadar destansı anlatıldığı başka bir film bulamazsınız.O yüzden maziye dönün ve filmi mutlaka izleyin.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Great Expectations/Büyük Umutlar (1998)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.