Gravity/Yerçekimi (2013)

yerçekimi filmi

Vizyona girmesiyle beraber IMDB Top 250’de 47. sırada yer bulan Yerçekimi filmi bulunduğu yeri ne kadar hakediyor biraz meçhul.

Filmi izleyen herkesin (özellikle sosyal medyada) transa geçtiği ve geçici akıl tutulmasıyla bu film hakkında yorumlarda bulunduklarını düşünüyorum. Benim izlediğim film daha önce defalarca benzeri yapılmış bir hayatta kalma mücadelesi filmi. Tabii ki uzayda bu tür bir filmin yapılmaması ve bu anlamda ilk film olma özelliği onu bulunduğu yerden fersah fersah yukarılara taşıyor.

İlk uzay görevindeki Ryan ile son uzay görevindeki Matt’in atmosferde hayatta kalma mücadelesi üzerine şekillenen film çok çok beğendiğim yönetmen Alfonso Cuaron’un yaratıcılığını hissedemediğim ilk film olma özelliği taşıyor. Genelin beğendiği bir filme bok atmak biraz garip de olsa Sandra Bullock’un tercihi bence daha en baştan müthiş bir dezavantaj. George Clooney tercihi de bir o kadar beklenen bir hamle. Bu anlamda film daha başlamadan izleyici üzerinde kalite baskısı yaratma telaşında bulunuyor.

yerçekimi filmi

Filmin görselliğine ve kısıtlı çeşitlilik içerisindeki başarılı çekimlere elbette diyecek bir sözüm yok ancak bu filmin başyapıt olarak addedilmesi türdeş filmlere biraz haksızlık olmuyor mu acaba ? Yani sonu baştan belli kalıplaşmış bir Hollywood filminden sadece biraz daha fazlasını vaadeden film sanırım oylamalarda geek tayfasının kalıcı akıl tutulmasına maruz kalmış.

Elbette filmin bana göre iyi tarafları da yok değil. Özellikle 3 boyutlu çekimler konusunda film 3D meraklılarına unutamayacakları bir deneyim yaşatıyor. Astronot başlığından Dünya’yı seyir eylemek ve astronotla beraber boşlukta süzülmek çok sık yaşanacak şeyler değil. Yanında biraz baş dönmesi de cabası. Bu anlamda karakterin hissiyatına ortak olmak gerçekten güzeldi.

Sözün özü;

Yerçekimi filmi benim gözümde başarılı bir yapım olsa da asla ve asla bir başyapıt olmayacak. Zira 3 boyut seçeneğini ortadan kaldırıp izlediğinizde etkinin hızla dibe vurduğunu göreceksiniz. Hollywood filmlerinin genel sorunu olan kısa süreli mutluluk hastalığını yenmenizi diliyor, güneşli günler diliyorum.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı