Deha | 2017 | Film Tavsiye

thumbnail

Aşkın 500 Günü filmiyle romantik filmlere yepyeni bir çehre kazandıran yönetmen Marc Webb daha sonra iki adet Spider Man filmi çekerek beni biraz uyuz etse de yine hikaye yönü kuvvetli bir filmle dönüş yapınca sinemada izlemek farzdı.

Çokça gecikmeli bir yazı ancak boş vakitten az bir şeyim olmayınca bazen böyle oluyor. Nasıl ?

Herkesten Çok Bilmek, Hiç Bilmemekten Yeğ Değildir

Deha, Mary adlı küçük bir dahinin amcasıyla birlikte geçirdiği zamanı, yaşamı, tecrübeleri konu ediniyor. Hazır bulunuşluğu olduğundan çok daha ileride olan Mary, aynı zamanda kalıtsal olarak da iyi matematik genlerine sahiptir. Matematik profesörü bir anne ve büyükanneye sahip olmasına rağmen amcası Frank tarafından gayet sıradan bir eğitime tabi tutulmaktadır. Esasında Frank’in tek niyeti bu küçük omuzlara kaldıramayacağı yükler bindirmemek ve Mary’nin sağlıklı, sıradan ve mutlu bir çocukluk geçirmesini sağlamaktır. Ancak böyle bir zekadan okulların ve eğitimcilerin farkında olmaması imkansızdır.

Eğitim Psikolojisi ve Çocuk Gelişimi Soslu Film

Çok yönlü bir film Gifted. Akademik kaygılarınızdan sıyrıldığınızda küçük bir kızın yürek sızlatan dramı olabiliyorken, cüppelerinizi giydiğinizde ise Eğitim Fakülteleri’nde kullanılabilecek bir materyal seviyesine gelebiliyor. Çıkmazlarının birbirinden keskin olması da sinemasal yönünü kuvvetlendirip filmi basit bir melodramdan çok daha öte bir seviyeye çıkarıyor.

İstismarsız Duygusal Film

Küçük kız çocukları üzerinden binlerce yanık şarkılar, türküler yapan bir toplumuz. Haliyle böyle bir filmde de bir istismar, bir duygu sömürüsü bekledim. Ancak yönetmen Webb bir çocuk üzerinden ajite etmeden nasıl bir drama döndürülür sorusunun cevabını filmde fazlasıyla veriyor.

Keşke Cehalet Mutluluktur Deyip İşin İçinden Sıyrılabilsek

Mary için en doğrusu bu mu ? Her değişen sahnede kafamda deli sorular olmaması için hiçbir neden yok. Hikayede dahiliğin en sivri ve en körelmiş kısımları tarafımıza eser miktarlarda verilince film bizi dünyadan soyutlayıp ne yapmalı acaba sorusunu sorduruyor.

Henüz filmografisi çok geniş değil yönetmenin ancak görünen o ki iz bırakan veya ufuk açan eylemleri devam edecek. Şahsen takipteyim ve size de öneririm.

Bu Yazı Da İyi Engelleri Aşmak, Başarı ve Eğitim Konulu En İyi 10 Film

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı