Ghost/Hayalet (1990)

.

Vakti zamanında Parliament Sinema Kulübü’nde yada TRT 1’de mutlaka denk gelmediyseniz,Unchained Melody’nin bu kadar meşhur bir şarkı olmasının nedenini sorgulamadıysanız aslında pek de birşey kaçırmadınız.

.

Sam ve Molly birbirlerine delicesine bağlı bir çifttir.Sam iyi bir şirkette yöneticilik yapmaktadır.Molly de sanatın çeşitli dallarında çalışmalar yapmakta ve bunlarla ilgili bir sergi açma hayali vardır.Herşey çok iyi giderken bir gece izledikleri gösteriden sonra eve dönerken serserinin birinin saldırısına uğrarlar.Cüzdanını vermek istemeyen Sam hırsıza karşı gelir fakat bunu canıyla öder.
Ancak Sam’in ruhu öteki dünyaya geçmemiştir.Molly’ye sesini duyuramayan Sam günlerce neden bu halde olduğuna kafa yorar.Zamanla Sam Molly’nin acısına ortak olacak ve tesadüfen tanıştığı üfürükçü Oda Mae aracılığıyla hem Molly’yle iletişim kurmaya çalışacaktır.Bir yandan da kendi cinayetini çözmeye çalışan Sam aslında yanlış zaman yanlış insan durumunda olmadığını öğrenecektir.

.

Unchained Melody’i meşhur eden,Whoopi Goldberg’i Oscarlı yapan film aslında bana göre romantik filmlerin klasiği tabirini hak etmiyor.Sebebi de aslında basit.Film boyunca Sam ve Molly’nin duygularını sergileyen sahnelerin sayısı yeterli değil.Sergilemesine gerek yok sevdiği için birbirlerinden ayrıldığı zamanlar bile birbirleri için neler yapıyor diyebilirsiniz ancak bunlar da filmin içinde kopuk kopuk yer alıyor.Duygu sağanağı olacak sahnelerin hemen önünde yada ardında ya bir kovalamaca oluyor yada bir sis perdesi aralanıyor.Bu bakımdan aslında muhteşem yaratıcı bir senaryoya sahip olmasına rağmen (Ki zaten filmin aldığı 2 Oscar’dan biri “En İyi Özgün Senaryo”) aslında tam anlamıyla hissetirilemediğini görüyoruz.
90’larda çektiği filmlerle genç kuşağın çocukluğunda ayrı bir yer edinmiş olan siyahi komedyen Whoopi Goldberg de Oda Mae karakteriyle tam anlamıyla döktürüyor.Bu açıdan da filmde Demi Moore da olağanüstü performansını gölgede bırakıyor.Tüm bunlara rağmen benim gözümde Hayalet filmi sadece sıradışı bir film.O kadar…
Filmden bir adet mantık hatası;

Sam odaklığında cisimlerle temas haline geçebiliyorsa eğer neden Molly’ye dokunmak için Oda Mae’nin vücuduna girdi ?Unuttu mu yoksa ?


IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.