Suicide Squad | 2016

thumbnail

suicidesquadfilm

Çokça uzun zamandır pazarlamasına ciddi zaman ve para ayrılan filmi nihayet sinemada (hem de açık havada) izleme fırsatı bulduk.

Gerçek Kötüler olarak Türkçe’ye çevrilen Suicide Squad için kısaca Joker‘in geri plana atıldığı ancak aksiyon anlamında doygunluğa ulaştıran basit kurgulu güzel bir aksiyon filmi diyebiliriz. Uzuncası için başlıyoruz.

Hükümetin kirli işlerini tezgah altından halledebilmesi için maharetli ayak takımından oluşturulan ölüm mangasının aslında görev tanımı bu kadar da basit değil. Onlar için işe alım aşaması;

– Psikopatlığı özümsemiş olmak,
– Daha önce insan öldürmüş olmak,
– Genel – geçer ahlaki eğilimlerden arınmış olmak,
– Prezantabl olmak ya da olmamak.

Böyle kriterlerin içinden gezegenin en iyi hitmani, en iyi hırsızı, doğaüstü güçlere sahip ucubeleri ve aslında hiçbir alamet-i farikası olmayan Harley Quinn‘den intihar timi oluşturuluyor.

Gelgelelim bu timin operasyon düzenleyeceği güçler bu dünyadan olmadığı anlaşıldığında ise işler oldukça sarpa sarıyor ve biz arkamıza yaslanıyoruz.

suicidesquadfilm2

Pazarlama aşamasında Joker aşağı, Joker yukarı bahsedip ondan sonra adama hepi topu 10 dakika bile ayırmamak büyük ayıp öncelikle buna değinmeden geçmemek lazım. Sonrası için detaylı karakter analizine girip girmeme konusunda kararsızım zira her bir karakterin kendine özgü özelliklerini sergilemesine rağmen bunların belirli bir sıra diziliminde yapılması bana biraz garip geldi. Yani ateş gücüne sahip Diablo‘nun ben oynamıyorum halleri aslında seyirci için beklenen durumdu. Ya da Rick Flag’in gizemli halleri. Yani aslında şunu söylemek istiyorum.

Çizgi-roman anlatımının aynı şekilde sinemaya aktarılması yerine ufak kurgu oyunları ya da eklenecek ekstra yan karakterlerle hikayenin beslenip tahmin edilebilirlik düzeyini sabote etmek filmi çok daha harika bir konuma getirebilirdi. Tabii ki bilinen bir hikayeye gizem katma isteği çok radikal olabilir ancak DC evreniyle hiç bağlantısı olmadan sadece Joker görmek için bu evrene dalan seyirci sayısını da gözardı etmemek gerekiyor.

Kurgu ve senaryo bazında bu eleştirileri bırakırsak aslında temposuyla ve sürükleyiciliğiyle oldukça başarılı bir film diyebiliriz. Nihayetinde aksiyon türündeki bir filmi esnemeden, soluksuz izliyorsanız aslında daha fazlasını da sorgulamamak gerekiyor.

Müzikal tercihlerde Eminem – Without Me, The Animals – The House of Rising ve Queen – Bohemian Rhapsody‘nin çok doğru zamanlarda kullanılması da sanırım hepimizin hoşuna gitmiştir. Suicide Squad soundtrack anlamında sınıfı pekiyi ile geçti diyebiliriz.

suicidesquadfilm3

Son tahlilde hem görselliği hem de temposuyla sinemada verdiğiniz paranın karşılığını veren bir film izliyorsunuz. En azından benim düşüncem bu paralelde olduğu için filmi izlemenizi öneririm.

[wp-review id=”3059″]

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

1 Yorum “Suicide Squad | 2016

  1. Film diğer DC yapımlarından daha başarılı olsa da istenileni pek veremedi. En büyük kozları Joker’i bile kullanamadıklarını da göz önünde bulundurunca sinemada Marvel’e rakip olamayacaklarını rahatça söyleyebilirim. Fakat tek başına bir aksiyon filmi olarak izlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı