Geleceğe Dönüş Üçlemesi

.

Zavallı Marty… Hayatının en güzel dönemi olan lise yıllarını zamanda bir ileri beş geri yaparak anne ve babasının aşk hayatını düzenlemeye harcadı.
Becerdi becermesine ama kendi aşk hayatında da çogu zaman çarşafa dolanmadan edemedi.Geleceğe Dönüş 80 kuşağı için vazgeçilmez serilerden biridir.Heroes’ların,zamanı bükmelerin hatta uzaktan kumandalı arabaların bile neredeyse olmadığı bir dönemde, zamanda ışınlanma kavramını hayatımıza sokan Geleceğe Dönüş’ü hangimiz sevemedik ki?
Doktorun köpeği Einstein o dönemde pek çok ailenin köpeklerine bu ismi vermelerine neden oldu.Kay-kay kültürü bu filmle hayatımıza girdi. Uzunca bir dönem plajlarda, parklarda, okul bahçelerinde ve hatta cami avlularında kaykay kullanan gençler haline geldik.Doktorun Marty için yaptığı devasa anfi bizi kendine hayran bıraktı.Onun gibi bir dostumuz olsun istedik.

.

Üçlemeye şöyle bir bakmak gerekirse;

İlk filmde Marty, doktorun DeLorean DMC-12 marka bir otomobilden bir zaman makinası yaptığını öğrenir.Tam da o dakikalarda doktorun Lübnanlı düşmanları, doktoru vurarak öldürürler ve Marty zaman makinasına binip olay yerinden kaçmaya kalkınca kendini 1955’de bulur.
Bundan sonrası 1955’de anne ve babasının gençlik halleriyle karşılaşan Marty’nin onlara yardım etmeye çalışırken bir yandan da kendi çağına geri dönmeye çalışmasının hikayesidir.

Serinin ikinci filminde,Marty ve Doktor Brown Marty’nin ailesini gelecekte bekleyen tehlikelerden kurtarmak için 2015’e giderler.Fakat bu yolculuklar esnasında zamanda bir kırılma ve bozulma gerçekleştiğini farkederler.Bozulmayı düzeltmek için tekrar geçmişe dönmeleri gerekmektedir.Zamana yapılan her müdahalenin iyi sonuçları olduğu gibi kötü sonuçları da vardır.Geçmişe dönüp ilk filmde geçmişe yaptığı müdahaleleri izleme fırsatı yakalayan Marty değişik zamanlarda yaşayan kendisini gördüğünde duruma oldukça zor adapte olacaktır.2015’e girmemize topu topu 5 yıl kaldı ve filmin 2015 için teknoloji üzerine kurguladığı düzenin gerçeğe çok yakın olduğunu eklemek isterim.Her ne kadar fax makinalarını evimizin dört köşesine koymamış olsak da artık görüntülü konuşma yapabiliyoruz.Fakat giyim kuşam konusunda filmde anlattığı kadar uçmadık henüz.Ha bir de uçan kaykay teknolojisine henüz ulaşılamadı.

.

Serinin üçüncü filminde ise seyahat geçmişe 1885’e yapılacaktır.1955 yılında kalan Marty’yi kurtarmaya çalışan Doktor Brown geçmişe gitmiştir ve DeLorean yani zaman makinası bozulmuştur.İlk filmde Marty’nin yaptığı gibi doktorda ona bir mektup yazar ve makinanın yerini söyler.Kendi çağlarına dönebilmek için ençok efor sarfettikleri bölüm bu bölümdür.Çünkü geçmişte bırakın gelişmiş teknolojiyi elektrik bile nimetten sayılmaktadır.

Film hakkında anektodlar;

-Film 2007’de ABD Ulusal Film Arşivi’ne ( National Film Registry ) seçilerek koruma altına alındı.
-Günümüz itibariyle İMDB’de en iyi 250 film arasında 78. sırada yer almakta.
-Oscar’a aday gösterildi.Ödül alamadı ancak 11 hafta boyunca Box Office birinciliğini korudu.
-Marty karakterini canlandıran Michael J. Fox yer aldığı diğer bir dizi projesi yüzünden hiçbir basın toplantısına katılamadı.90’ların sonunda
Parkinson hastalığına yakalandı ve kariyerine son verdi.
-Lord Of The Rings’in Frodo’su Elijah Wood ilk kez serinin ikinci filminde beyazperdede boy gösterdi.O zamanlar 8 yaşındaydı.

Edi

Sizlerden gelen isimsiz içeriklerin paylaşıldığı editör hesabıdır.

0 Replies to “Geleceğe Dönüş Üçlemesi

  1. özellikle gününün şartlarına göre değerlendirirsek gerçekten çok büyük bir hayal gücü çok büyük bir yapım. yıllar sonra bile izlendiğinde bu kadar zevk vermesi zaten söylediklerimi kanıtlıyor.film belki de kafamıza soktuğu zaman yolculuğu ilkeleriyle farkında olmadan geleceği yönlendiriyor.

  2. Zamanının çok ilerisinde bir film. Özellikle kurgusu açısından çok başarılı. Bu kurgunun mümkün olabilmesi için ilk iki filmi aynı anda çekmişlerdi sanırım. Bir de zaman makinasının De Lorean’dan önce bir buzdolabı olmasını planlamışlar sonra da iyiki vazgeçip De Lorean’ı kullanmışlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.