Kategoriler
Uncategorized

Gake No Ue No Ponyo/Küçük Deniz Kızı Ponyo (2008)

.

Japon asıllı ünlü anime ustası Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği 2008 tarihli Ponyo’nun konusu kısaca şöyledir:
Sosuke okyanusa bakan bir yamacın tepesindeki evlerinde anne ve babasıyla yaşamakta olan beş yaşında bir çocuktur.Annesi bir huzur evinde bakıcı olarak çalışmaktadır.Sosuke’de aynı huzurevinin yanında bulunan anaokuluna gitmektedir.

.

Babası denizci olduğu için genellikle gemide görevde olduğundan Sosuke ve annesi onu nadiren görmektedir. Bir gün Sosuke okula gitmeden önce deniz kenarına iner ve denizin sığ kısmında şişeye sıkışmış bir balık olduğunu farkeder. Şişeyi kırarak balığı içinden çıkarır fakat balık hareket etmemektedir.Onu elindeki kovaya koyar ve içine su doldurduktan sonra balığın hayatta olduğunu farkeder. Sosuke balığına Ponyo adını verir ve kısa zamanda aralarında duygusal bir bağ oluşur.Ancak Ponyo sıradan bir balık değildir.Deniz prensesi olan Ponyo artık bir insan olmak istemektedir.Fakat bunun için sihirli güçlerinden vazgeçmek zorundadır.Daha da önemlisi Sosuke ömür boyu Ponyo’yu koruyup kollayacağına dair bir sadakat sözü vermelidir.Ponyo’nun annesi olan deniz kraliçesi dahil herkes bu konuda Sosuke’ye güvenir ve Sosuke’nin verdiği söz ile Ponyo beş yaşında bir kız çocuğuna dönüşür.
Ponyo renkli bir deniz altı dünyasının kapılarını açarak etkileyici bir görsel şölen sunuyor.Kısaca Miyazaki’den çocukların ve çocuk kalmak isteyenlerin hoşuna gidecek bir anime daha…


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

“Gake No Ue No Ponyo/Küçük Deniz Kızı Ponyo (2008)” için 0 yanıt

miyazaki’nin nadide eserlerinden diyebilirim. filmi izlerken o ihtişama kapılıp konudan sapabilirsiniz bile. emin olun denizaltı belgesellerde gördüğümüzden çok çok daha ilginç ve eğlenceli ve renkli ve merak uyandırıcı. en azından öyle hissettiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir