Gake No Ue No Ponyo/Küçük Deniz Kızı Ponyo (2008)

.

Japon asıllı ünlü anime ustası Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği 2008 tarihli Ponyo’nun konusu kısaca şöyledir:
Sosuke okyanusa bakan bir yamacın tepesindeki evlerinde anne ve babasıyla yaşamakta olan beş yaşında bir çocuktur.Annesi bir huzur evinde bakıcı olarak çalışmaktadır.Sosuke’de aynı huzurevinin yanında bulunan anaokuluna gitmektedir.

.

Babası denizci olduğu için genellikle gemide görevde olduğundan Sosuke ve annesi onu nadiren görmektedir. Bir gün Sosuke okula gitmeden önce deniz kenarına iner ve denizin sığ kısmında şişeye sıkışmış bir balık olduğunu farkeder. Şişeyi kırarak balığı içinden çıkarır fakat balık hareket etmemektedir.Onu elindeki kovaya koyar ve içine su doldurduktan sonra balığın hayatta olduğunu farkeder. Sosuke balığına Ponyo adını verir ve kısa zamanda aralarında duygusal bir bağ oluşur.Ancak Ponyo sıradan bir balık değildir.Deniz prensesi olan Ponyo artık bir insan olmak istemektedir.Fakat bunun için sihirli güçlerinden vazgeçmek zorundadır.Daha da önemlisi Sosuke ömür boyu Ponyo’yu koruyup kollayacağına dair bir sadakat sözü vermelidir.Ponyo’nun annesi olan deniz kraliçesi dahil herkes bu konuda Sosuke’ye güvenir ve Sosuke’nin verdiği söz ile Ponyo beş yaşında bir kız çocuğuna dönüşür.
Ponyo renkli bir deniz altı dünyasının kapılarını açarak etkileyici bir görsel şölen sunuyor.Kısaca Miyazaki’den çocukların ve çocuk kalmak isteyenlerin hoşuna gidecek bir anime daha…


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Edi

Sizlerden gelen isimsiz içeriklerin paylaşıldığı editör hesabıdır.

0 Replies to “Gake No Ue No Ponyo/Küçük Deniz Kızı Ponyo (2008)

  1. miyazaki’nin nadide eserlerinden diyebilirim. filmi izlerken o ihtişama kapılıp konudan sapabilirsiniz bile. emin olun denizaltı belgesellerde gördüğümüzden çok çok daha ilginç ve eğlenceli ve renkli ve merak uyandırıcı. en azından öyle hissettiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.