Funny People/Matrak Adamlar (2009)

.

Komedyen George Simmons’ın az ömrü kalır.Az ömrü kalan çoğu insan gibi geride bıraktığı hayatta eksik birşeylerin olduğuna inanır.Bunları telafi etmek için ise ömrünün kalan zamanını eksiklerini ve eksilerini düzeltmeye harcayacaktır.

.

Ira,Leo ve Mark da bir evi paylaşan amatör komedyenlerdir.Mark ve Leo boktan da olsa sit-com metinlerinden ve ufak rollerden para kazanabiliyorken Ira ise bir marketin et reyonunda çalışmaktadır.Esprilerine hapisten çıkmış iş arkadaşı bile gülmemektedir.
Ira da Simmons da hayatlarının en umutsuz dönemlerini yaşıyorken köhne bir komedi platformunda ikilinin yolları kesişir.Simmons Ira’yı yanına asistan olarak alır ve metinlerini ona yazdırmaya başlar.Ira’nın kariyeri için umut verici bir gelişmedir.Simmons da geçmişteki hatalarını düzeltmek için zaman kazanmaktadır.Ayrıca iyi dost da olmuşlardır fakat bu dostluk doktordan gelen bir haberle değişime uğrayacaktır.

.

Amerika’da kalbur üstü komedi filmlerinin arkasında olan adam Judd Apatow bu sefer biraz kantarın topuzunu kaçırmışa benziyor.Zaten filmi biraz izledikten sonra kesinlikle komedi filmi olmadığı ortaya çıkıyor ancak o kadar çok espri var ki (komik değil ama espri) bu sefer de dram olduğunu tescilleyecek bir-iki sahne de bulamıyoruz.İki tür arasında sıkışmış istediğini yansıtamayan bir film Matrak Adamlar.Ne dramatiklik yaratacak kadar ne de güldürecek kadar zaman verilmiş sahnelere.Filmde arka arkaya 2-3 sahne komedi ağırlıklı yada dram ağırlıklı gittiğini göremiyoruz bu da filmin etkileyiciliğini sömürüyor.
Aslında George Simmons karakteri için sağlam hazırlık yapılmış ancak Adam Sandler bu role hiç yakışmamış.Aslında bu açıdan biraz ironi bile olmuş diyebilirim.Simmons karakterinin yaptığı filmlerin afişlerini gördükçe Adam Sandler’ın da benzer türden filmler yaptığına çokça şahit olduk ama filmde amaç Simmons’ın aslında ne kadar berbat bir sinematografiye sahip olduğunu vurgulamaktı.Ama amacından şaşmış gibi gözüküyor.
Espriler konusunda ben şu düşünceye sahibim.Çok fazla Amerikanvari ama daha önceden Seth Rogen,Jonah Hill ve Judd Apatow’un yaptığı esprilere gülmüştüm.Demek ki yüz kaslarım bu duruma elverişli.O zaman ?İşte burada esprileri uygulamaya geçirecek kişi Adam Sandler yerine Jim Carrey yada biraz daha mimikleri kullanmada başarılı bir oyuncu olsa o zaman yadırganmazdı.
Sadece Eric Bana’nın filme dahil olduğu kesimler matraktı onun dışında ne komedi ne de dram açısından doyurucu bir film değildi.Umarım Adam Sandler için bu film düşüş noktası olmaz ama o da kaldırabileceği rollerin altına yatmalı kanımca.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Funny People/Matrak Adamlar (2009)

  1. Matrak Adamlar adamları başta büyük bir heyecan ve gülme krizleri ile izleyeceğimi düşünmüştüm ancak hiçte öyle olmadı.

    Matrak Adamlar Hiç tavsiye etmeyeceğim bir film.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.