Funny Games U.S./Ölümcül Oyunlar (2007)

.

Tarih kitaplarındaki dandik savaş sebepleri tadında bir ölüm sebebi:”Sürekli yumurtamı kırıyorum.Bana ne kadar tahammül edebilirsin ?”

.

Sıradan bir aile ve sıradan bir tatil planı.Sıradan olmayan iki arıza .Sabır taşı yerine yumurta var.Yerlerinizi alın,oyun başlıyor.

1997’de aynı isimli yapımı çok sevilmiş olacak ki ! Haneke bu sefer Amerikalılar için yeniden yapma gereği görmüş.Sonunda hiçbirşey vaad etmeyen ve beklenildiği gibi biten bu film diğer Haneke filmleri gibi rahatsız edici ve sinir bozucu.Zaten başka da hiçbirşey vaad etmiyor.Bana tek kattığı şey Paul rolündeki Michael Pitt’i tanımak oldu.

.

Kurdun Günü‘nü izledikten sonra kendi kendime Haneke izlememeye söz verdim ancak bu filmi izlemeden önce de acaba bu sefer ne sinir bozuculuklar yapmış diye de merak ettim.
Kendini hiç sevdirmeyen hatta nefret ettiren ancak yine de fazlasıyla merak ettirip izlettiren garip bir yönetmen Haneke.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Funny Games U.S./Ölümcül Oyunlar (2007)

 1. Sinemada şiddeti ve rahatsız ediciliği seviyorum. Bunun için Haneke’nin herhangi bir filmini izlememeyi eksiklik olarak görüyorum kendimde.

  Ayrıca bir yerde Haneke’nin bu tekrarı para için çektiğini okumuştum.

  Eğer Michael Pitt’i beğendiysen Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı(Hedwig and the Angry Inch)’nda iyi oynadığını okudum. Hem film de çok iyiymiş. Sonra, Gus Van Sant’ın Last Days isimli filminde oynuyordu. Ama konuşmaktan çok geveliyordu. Yumurta’dan sıkıldaysan Last Days’i hiç izleme derim 🙂

 2. Valla abi ben sinemada “dizi” tadını hiç sevmiyorum.Daha kötüsü arkası da gelmiyor.(:
  Last Days,Kurt Cobain’in hayatının son demlerini anlatan belgesel di galiba.Evet Yumurta beni komaya sokmuştu.(:

 3. Yov dostum yov 🙂 öyle değil. Kurt Cobain’in hayatının son döneminden esinlense de gerisi tamamen kurgusaldır. Kimisi “Gerçeğin kırk takla attırılmış halidir. Gerçekler ile alakası yoktur” dese de, kimileri “Kurt Cobain’in mirasçılarına para vermemek için baş karakterin ismi değiştirilmiştir. Gerisi aynıdır” diyor. Ama filmin sonunda zaten olayı açıklıyorlar. Sadece çıkış noktalarının Kurt Cobain’in son günlerinin olduğunu, gerisini kurguladıklarını söylüyorlar.

  Film ayrıca Gus Van Sant’ın Gerry’den sonra ölüm üçlemesinin ikinci bölümüdür(üçüncüsü Paranoid Park). Ve en zayıf halkasıdır ama yine de izlenmesi gerekir.

  Yahu başlık Funny Games. Ben iyice başka konulara yardırdım ha.

 4. Kurdun Günü beni de benden almıştı, hani bir şey olmuş ama ne olmuş ki sanki du bakalım sonunda anlayacağız, eee anlamadım ben şimdi oluyor bir şey gibi fakat, du bi geri saralım…
  Tabi anlıyorum sinema her zaman belirli kaideler üzerinden işlemek zorunda değil ama yani böylesi de yoruyor insanı, kandırılmış hissediyor kendini. Eğer durum oysa bundan sonra hayat çok kısa diyorum ben, benzer bir filme minimum 90 dakikamı verip bir de üzerine “adam sanat icra etti de ben öküz olduğum için anlayamıyorum galiba” diye çelişkilerde kalmak istemiyorum.
  Last Days yine bu örneklere nazaran kendini izleten bir filmdi, çıkış noktasının Kurt Cobain oluşundan ötürü duyulmuş bir ilgi de olabilir benimki bilemeyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı