Kategoriler
Klasikler

Full Metal Jacket (1987)

.

Bazen isminiz, kim olduğunuz, ne olduğunuz, nereden geldiğiniz hiç önemli değildir. Önemli olan beraber olabilmek ve sağ kalabilmektir.”Ölü biri tek birşey bilir… Hayatta olmanın daha iyi olduğunu.”

.

Full Metal Jacket Kubrick’in başyapıt denebilecek filmlerinden bir tanesi. Her ne kadar içinde biraz Amerikan propagandası olsa da güldürmeyi, ağlatmayı ve şaşırtmayı beraber buluşturan başı ayrı sonu apayrı olan nadir filmlerden birisi.Katil içgüdüleri ağır basan birçok yeni yetme delikanlı deniz kuvvetlerine katılır. Fakat gerçekten bir katil olmak için çok sıkı eğitimlerden geçmeleri gerekecektir. Filmin ilk yarısı bu sıkı eğitim ve Amerikan propagandası ile geçiyor.

.

Bu eğitimlerden sağ olarak kurtulan ve başarılı olabilenler deniz kuvvetlerinde görev almaya hak kazanırlar ve birçoğu Vietnam’a görevlendirilir ve savaşın gerçek yüzünü birçoğu burada öğrenir.
Bundan sonraki kısımın ucu biraz birilerine dokunuyor. Aslında filmi güzel kılan tarafları da bu. Savaşın gerçek bir katliam olduğunu, birçok hasta ruhun hem ruhen hem de bedenen sakat olarak geri dönmesi bazen dönmemesini çok iyi ele alıyor.Kahramınımız Er Palyaço bu ikilemi üzerindekilerle çok iyi yansımakta.

.

Asker doğan bir millet olarak askerlik hizmetini yapmış olanlar bu filme çok daha farklı bir gözle bakacaklardır eminim. Çünkü iyi ve ya kötü orada herkes kardeştir ve bir o kadar da değersizdir.
Filmde oldukça fazla küfür ve argo bulunmaktadır.Son olarak film içinden hafif bir alıntı ile bitireyim :


-Kardeşlerin de senin gibi geri zekalı mı?
-Efendim, evet efendim !!!
-Annen yaptığına pişmandır!O kadar çirkinsin ki Modern Sanatlar Müzesi’ne konman lazım!

IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

“Full Metal Jacket (1987)” için 0 yanıt

Kubrick’in en önemli yapımlarından. Savaş’ın acı yüzünü çok güzel bir şekilde gözler önüne sermiş kubrick usta. Savaş sahneleri oldukça başarılı. Sadece bu film ile yetinmeyip, bence Stanley Kubrick’in filmografisi incelenmeli.

savasi, askeri ve onun psikilojisini anlatan saglam bir film. ozellikle filmin asker egitimi kisminda psikolojisi bozulan askerin once komutanini sonrada kendini vurdugu sahne aklima kazindi.

Biri bana Stanley Kubrick dese direk çakarım alnına Full Metal Jacket’ı.

Aklımda kalan replikleri;

– Me love you long time..10 dollars each. muck…

– This is my rifle.
– This is my gun.
– This is for fighting, and this is for fun…

savaş filmi olarak hayatımda izlediğim en güzel filmlerden diyebilirim rahatlıkla. yönetmen koltuğunda stanley kubrick olunca daha da önemli kılıyor bu filmi. yönetmenliği zaten tartışılmaz bir üstad olmasının yanı sıra savaş psikolojisini oldukça iyi yansıtmış doğal olarak da hafızalara kazınmış bir eser ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir