Frost/Nixon (2008)

.

Dünya çapında tanınan iki adam.Başarılı bir komedyen olan David Frost ve başarısız bir siyasetçi Richard Nixon …Bu ikili Frost’un hin fikri sonucu tüm Dünya’nın ilgisini çekecek bir buluşma gerçekleştirecektir.

.

David Frost,Avustralya’da reytingleri sağlam bir komedi şovu olan bir İngilizdir.Öncesinde Amerika tecrübeleri olmuş ancak başarısız olmuştur.Ama Avustralya’da herkes ondan memnundur.Richard Nixon ise partisinden üst düzey yöneticilerinin karıştığı telekulak skandalı (Watergate) yüzünden Amerikan Başkanlığı’ndan istifa eder.Bu anlamda Amerikan tarihinde ilk ve tek olan Nixon’ın istifasından sonra da olaylar yatışmaz.Onun yargılanmasını isteyen halkın ümitleri yeni başkan Ford’un onu affetmesiyle tükenir.Bu affediliş Watergate skandalının da üstünü örtecektir.
Frost,Amerikan başkanının istifa görüntülerini şovunu bitirdikten sonra görür ve içinden sadece onunla söyleşi yapmak fikri geçer.Ancak Frost için bu düşünce kabul edilebilir olsa da önyargı toplumun her kesiminde mevcuttur.Yani Frost bir komedyendir ve çevresindeki kimse bu işi başaracağına ihtimal vermez hatta ilk duyanlar Frost’un yeni şakalarından biri olarak algılar.Frost bu söyleşi için Nixon’a 200.000 dolar verene kadar bu iş hayal ürünüdür ancak kaporadan sonra işler ciddiye biner ve hazırlıklar başlar.
Öte yandan Nixon,kendini halk gözünde tekrar aklaması için bu söyleşi kusursuz ve karlı bir fırsattır.Çünkü onun gözünde ve beyninde Frost basit bir komedyendir.Yine de Nixon’ın ekibi işi sıkı tutar ve hazırlık aşamaları yoğun geçer.Ama aynı durum Frost ve ekibi için geçerli değildir.

.

Amerikan tarihine gerçekçi bir bakış atan film aynı zamanda sansasyonel başkan Nixon’ın da iç dünyasını ve düşünce yapısını açık olarak ortaya koymakta.Sadece söyleşinin olduğu sahneler can alıcı bölümler olarak öne çıksa da gerek söyleşinin hazırlık aşamaları gerekse Frost’un program konusundaki gamsız tavırlarının ve sponsorlar konusundaki tutuşmuş halinin olduğu sahneler de dikkat çekiciydi.
Tüm bunlara rağmen bu seneki Oscar’a 5 dalda aday olan filmin aslında büyük bir numarası yok.Esaslı bir konusu var ve bu konu ona büyük bir avantaj sağlıyor.Gerçek birini filmlerden tanımak insanların hep hoşuna gitmiştir ve bu filmde de böyle olmuştur.İzlenebilir bir film ama zamanı geçtikçe Nixon gibi popülerliği bitecektir.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı