Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Friends with Benefits/Arkadaştan Öte (2011)

.

Yeni nesil romantik – komediler sanki daha az romantizm daha çok komedi ilkesini benimsiyor.Arkadaştan Öte filmi de bu başka yönlerede doğru evrilmeye başlamış türün iyi örneklerinden.
İnsanların tüketim çılgınlığı sadece objelere yönelik olmadığını biliyoruz. Sanki seneler geçtikçe aşk,sevgi gibi soyut kavramlar anlamını yitirmeye başlıyor. İnsanların eskiden bu kadar kolay birbirleriyle randevulaşıp sevgili olmadıklarını düşündüğümüzde bu durumun oldukça normal olduğunu söyleyebiliriz.Sanırım bu sebepten eski romantik-komedilerdeki yoğun duygu patlaması ve küçük muziplikler yerini emin olunamayan duygulara ve belden aşağı ve bol imalı şakalara bıraktı.Hollywood özellikle kendi pazarında bu stratejiyi uygulamaya ve sektörü bu şekilde yontmaya başlarken genel seyirciler de mütamadiyen kendi romantik-komedi kriterlerini de sandığa kaldırmış oldular.
Bendeki etkisi mi ? Açıkçası ben iki türlü de severim bu açıdan romantik-komedi dendiğinde genel izleyiciden bile daha genel olabiliyorum.Bu sebepten Arkadaştan Öte filmi hakkındaki yorumum bıçak sırtı olarak nitelendirilebilir.

.

Başarılı blog yazarı Dylan ünlü bir magazin dergisinde sanat yönetmenliği yapmak için New York’tan teklif almıştır.Teklifin detaylarını görüşmek için Los Angeles’tan New York’a giden Dylan’ı havaalanında Jamie karşılar.Jamie profesyonel bir ikna edicidir ve Dylan’ı New York’ta bulunduğu süre içerisinde rüyalardaki gibi yaşatır ve onu işi kabul etme konusunda ikna eder.İkili geçirdikleri güzel zamanı sık sık tekrarlar.İkisinin de sevgililerinden yeni ayrılmış olması ve kafalarının uyuşmaları sonucunda ikili .ex badisi olur. Durumun kontrolden çıkmasına mahal vermeyen ikili kendilerine uzun bir süre yalan söyleseler de aslında hep aradıkları kişi hep beraber olmaktan keyif aldıkları kişidir.

.

Justin Timberlake ve Mila Kunis’in başrollerde olduğu Arkadaştan Öte filminde bolca uygunsuz içerik var ancak film bunu merkezine alıp bundan faydalanmak yerine filmin içinde sıradanlaştırarak doğallaştırmış.Bunun bilerek uygulandığını düşünüyorum açıkçası.Film bu yönden hem ünlü fantazileri olan izleyici kesmi filme çekerken hem de kendi içinde yaptığı ironiden mütevellit durumu kendine yontarak artı puan kazanıyor.
Genel anlamda çok iyi bir metne sahip film.Espriler genel anlamda enternasyonel bu sebeple Fransız kalma durumlarına pek sık rastlanmıyor.
Metnin yanına bir de müthiş sahneler eklenince bir romantik-komedi standartlarının üzerinde bir yapım ortaya çıkmış.Zaten IMDB’de bir romantik-komedi filmi 6.5’in üstünde oy almışsa tercihinizi o yönde kullanmanız isabet olacaktır.Yeni versiyon romantik-komedi filmleri sevenlere tavsiye ederim.Ama old school sevenler uzak dursun.Aman diyeyim !

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Friends with Benefits/Arkadaştan Öte (2011)” için 0 yanıt

“Arkadaştan Öte” filmi , film afişindende belli olduğu gibi ki romantik tarzı bir filme benziyor. Justin Timberlake’in olduğu bir film zaten izlenmeye değecektir…

gerçektende güzel bir filme benziyor.eğer elimden gelirse izlemeye çalışacağım.inş. bizim buradaki sinemaya gelirde izleyebilirim.büyükşehirin avantajı sinema gibi duruyor sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir