Flight/Uçuş (2012)

.

Çılgın, yalancı, kibirli ve ahlaksız bir pilot son manevrasında da paçayı sıyırmaya çok yaklaşır.

Whip Whitaker yazılı ve yazısız tüm ahlaki ve mesleki kuralları hiçe sayan sıradan bir pilotken kendisinin yönetiminde olan uçağın çakılması ve mucizevi bir şekilde can kaybının beklenilen altında kalmasıyla halk kahramanı bir pilot oluverir. Zaten karakterine hem suçlu hem güçlü mottosuna yediren Whitaker uçuş esnasında alkollü olduğu halde kazanın teknik bir aksaklıktan çıktığını öğrenmesiyle beraber soruşturma için büyük bir koza sahip olur. Whip tüm şans silsilesiyle beraber yapması gereken tek şey birkaç hafta ayık kalmak ve dikkat çekmemektir ancak sivri adam havada da karada da sivridir.

.

Geleceğe Dönüş üçlemesi, Cast Away ve Forrest Gump gibi sinema tarihine damgasını vurmuş filmlerin yönetmeni Robert Zemeckis gerçekleşen mucizeden ziyade mucize sonrası durumu işleyerek filme ilginç bir bakış açısı kazandırıyor. Zaten tamamen mucizeyi işleseydi Denzel Washington’un filmografisine yine bir kahraman adam sıkıştırmasını sebebiyet verirdi. Bu haliyle ise kendiyle bir türlü hesaplaşamayan anormal bir insanın hayatına dokunması filmi basmakalıplıktan kurtararak filmin seviyesini artırıyor.

Eser yönetmenin en iyi filmi olmasa dahi elindeki materyalin başarılı kullanımıyla beraber filmi klişe olmaktan bir adım öteye taşıyarak keyifli bir seyirlik haline getiriyor. Yan rollerde Don Cheadle, John Goodman’a fazla iş düşmese de varlıklarıyla filme ayrı hava katıyorlar. Özellikle Denzel Washington’u alışılmışın biraz dışında görmek isteyen sinefillerin filmi izlemesi ilan olunur.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı