Filmlerden Uyarlanan En İyi 5 Yabancı Dizi

thumbnail

Elbette filmlerden uyarlanan dizi sayısı oldukça fazla ancak genelde bu uyarlamalar başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Bu kısa listemizde ise kaynaklarını utandırmayan ve hatta kaynaklarından çok daha iyi seviyeye çıkmış dizilere yer verdik.

Bu izlemeye değer uyarlama diziler listemiz şu şekilde;

1) Fargo | IMDB 8.9

Coen Kardeşler’in aynı adlı filminden uyarlanan FX dizisi Fargo aslını çok daha geliştirmiş bir yapım olarak göze çarpıyor. Sarkastik diyaloglarla kanlı cinayetleri beraber harmanlayan bu dizi aynı zamanda üç kere Altın Küre ödülünün de sahibi oldu.

2) A Series of Unfortunate Events (Talihsiz Serüvenler Dizisi) | IMDB 7.8

2004 yılında Jim Carrey’nin başrolünü aldığı film oldukça ses getirmişti. Netflix 2017 yılında bu filmden bir dizi yaptı ve başrolünde Neil Patrick Harris’in yer aldığı proje çok beğenildi. Kara-mizah diziler arasında parmakla gösterilecek kadar kaliteli bir işe imza atan Netflix diziyi 3 sezon devam ettirdi.

3) Sherlock | IMDB 9.1

Robert Downey Jr.’ın 2009’da can verdiği Sherlock Holmes karakteri şüphesiz Benedict Cumberbatch’in performansıyla zirveye ulaştı. Zaten oyuncunun uluslararası bilinirliğini de arttıran dizi İngiltere’de 4 sezon yayında kalırken her sezon finalinde izleyicilerinin damağında hep bir tat bıraktı.

4) Hannibal | IMDB 8.5

Kuzuların Sessizliği filmindeki Dr. Hannibal Lecter karakterinin merkezinde oluşturulan dizi, filme göre çok daha katmanlı, çok daha karanlık ve ürpertici oldu. Karakteri canlandıran Mads Mikkelsen de mükemmel ötesi oyunculuğunda adeta Anthony Hopkins’le yarışır nitelikteydi.

5) The Punisher | IMDB 8.5

Çocukken ataride oyununu oynadığımız, biraz büyüdüğümüzde filmini izlediğimiz Punisher esasında bir çizgi roman uyarlaması ancak filminden sonra gelen dizisi sebebiyle de onu da bu listeye ekledik. Vasat filmden sonra heyecan dolu dizi kızgın kumlardan serin sulara etkisi yaratıyor.

Elbette uyarlama diziler saymakla bitmez ancak başarılı örneklerini izleyicilere sunmak daha pragmatik olacaktır. Filmden uyarlanan dizi örnekleri olarak sizin aklınızda olan yapımları da listeye dahil edebiliriz. Katkılarınızı bekliyorum.

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı