Her | Aşk | 2013 | Film Tavsiyesi

thumbnail

her film

Sinemada yeni söylemlerin olmadığı bir zaman diliminde bu işi en iyi yapan adam Spike Jonze bir kez daha sahneye çıkıyor.

Adaptasyon ve John Malkovich Olmak gibi efsane filmlerin yönetmeni şimdi de yine bir kült olacak filme imzasını atıyor.

Theodore Twombly insanlar için el yazımı mektup ve kartpostal hazırlayan bir şirketin en iyi metin yazarıdır. İnsanların geçmişte sıkça yaptığı ancak teknolojinin doğal sonuçları gereği unutulmaya yüz tutan bu iş, içinde bulunduğu zaman diliminde ödüllendirme olarak görülen bir sektör haline gelmiştir. Duygusal anlamda yoğun bir kişiliğe sahip olan Theodore bu yeteneği sayesinde hayatını idame ettirirken özel hayatında ise bu özelliği yüzünden çuvallamaktadır. Eşiyle boşanma arifesindedir, onu hala unutamamıştır ve ağır depresyondadır. Uzunca bir süredir ötelediği hayatı bir yapay zeka programıyla birlikte değişecektir. Programı satın alan Theodore kendisine tahsis edilen Samantha ile birlikte hayatın yükünü hafifletir, kendini iyi hisseder ve duygularına tercüman olacak birini bulur. Yazılımı gereği karşısındaki kişinin geçirdiği deneyimlere göre kendini geliştiren Samantha ise bu özelliği sayesinde Theodore ile yakınlaşır ve ikilinin arasında bağları kuvvetli bir aşk oluşur. Soyut mutluluğu kendine kafi göre Theodore buna tutunmaya başladığı anda ise hayatının baştan sona değişeceğini tahmin edemeyecektir.

Önceki filmlerinde olduğu gibi insanın davranışsal yönüne anlamlandırmaya çalışırken aynı zamanda onları sıra dışı durumlara sevk eden bir girişimin parçası yapmaktan hoşlanan yönetmen aynı metodu bu sefer insanın sanal gerçeklikle imtihanı minvalinde hazırlıyor.

Karakterin yalnızlığı ve yalnızlığının getirdiği yalnız olmama hissiyatını kolay bir şekilde giderme dürtüsü her insanın içinde olan bir davranış şeklidir. Gerçek hayatla karşılaştırdığımızda insan yalnız kalır, yalnız olmamak ve yalnız ölmemek için birini seçer, onu kendine yakın bulur, evlenir – beraber yaşar… Yani insan yalnız kalmaktan korktuğu için aşık olmayı seçer.

her film

Aşkı bu kadar maddeleştirmek konusunda herkesin kendine göre bir fikri vardır ancak ben bu noktada yönetmenin tarafında olduğumu söyleyebilirim. Theodore karakterinin Samantha’ya olan aşkı bencilcedir. Davranışları aksini iddia etse de filmin sonunda Theodore’un gittiği yeri görünce siz de bana hak vereceksiniz. Karakteri tanımaya çalıştıkça eski eşine olan aşkının da aynı doğrultuda olduğunu görüyoruz.

Yalnızlık ile başlayan bencillikle devam eden ve mecburen aşk ile sonuçlanan bu düzlemde herkesin izlediği yol bana göre aynıdır. İnsanlar yalnızlığına bir kılıf uydurmak için aşkı seçerler ve bir süreliğine yalnızlığı hayatlarından çıkarırlar. Aşkı alışkanlık haline getirmek insanın doğal dürtüsüdür. Yalnız kaldıkları anlarda ise yine aşık olmanın peşine giderler. Bu noktada gerçek olan duygunun aşk değil yalnızlık olduğu da aşikardır.

Çıkarımlarım pek pesimist gözükse de gerçek hissiyatım da aşk konusunda böyledir ve filmin bu bağlamda tam benim bakış açımı anlattığını söyleyebilirim. Theodore karakterini sevemememin nedeni de muhtemelen karakterde kendi yansımamı görmemdir.

Karakteri sevmemem ve filmin hayata dair acı gerçekleri filmin bana göre başyapıt olduğunun bir göstergesi. Bu seneki Oscar ödüllerinde En İyi Özgün Senaryo dalında ödülü alan film aynı zamanda IMDB Top 250 listesine 152. sıradan giriş yapıyor.

Başroldeki Joaquin Phoenix‘in sinemaya tekrar dönüş yapmasının oldukça isabetli bir tercih olduğunu söylemek mümkün. Onun merkezine oluşturulmuş her film olduğundan daha başarılı bir seviyeye geliyor. Bu filmdeki karakteri de oldukça karışık bir kişiliğe sahip olmasına rağmen oyuncu başarıyla üstesinden geliyor.

Kimileri filmi teknolojinin bizi götürdüğü nokta olarak değerlendirebilir ancak ben bunu anlatımı kuvvetlendirmek için kullanılan bir araç olarak görüyorum. Bence aşkın kırılganlığını, zayıflığını ve gerçeklikten uzak oluşunu yalnızlık teması üzerinden anlatıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı