Saving Mr.Banks | 2013

mr.banks filmi

Çok önemli bir sözü yerine getirmek için dünyanın en gıcık insanına ne kadar tahammül edebilebilir ?

Walt Disney eğlence sektörüne yaptığı yatırımlarla 60’lı yılların popüler ikonlarından biridir. Yaptığı çalışmalar herkes tarafından beğenilse de o iki kızının çok sevdiği Mary Poppins adlı kitabı sinemaya uyarlama konusunda takıntı üretmiştir. Kızlarına verdiği sözü yerine getirmek isteyen Disney kitabın yazarı P.L. Travers’a defalarca haber yollatır, tekliflerde bulunur ancak Travers’ı bir türlü ikna edemez. En son görüşmeler tıkanır, Disney son kozunu oynar ve filmin senaryolaştırma aşamasında Travers’ın danışmanlığını kabul eder ve herşeyin onun istediği şekilde oluşacağı üzerine anlaşmada bulunur.

Travers Londra’dan Los Angeles’a ayak basar ancak gelmesiyle birlikte tüm senaryolaştırma aşamasını baltalamaya başlar. Kızlarına verdiği söz yüzünden Travers’ın suyuna gitmeyen devam Disney aynı zamanda bu huysuz ve inatçı kadının bu davranışının altında yatan sebebi merak eder. Onun hakkında ufak bilgiler edindikçe hem Travers’ın geçmişi hem de kitabın çıkış noktasıyla ilgili sürpriz bilgilerle karşılaşacaktır.

mr.banks filmi

Oscar ödüllü Kör Nokta filminin yönetmeni John Lee Hancock tarafından çekilen Mr.Banks filminin başrollerinde Tom Hanks ve Emma Thompson yer alıyor. Yan rollerde bu isimleri Colin Farrell, Paul Giamatti ve Jason Schwartzman destekliyor.

Film kitabın film yapılma aşaması ve kitabın ortaya çıkış aşaması olmak üzere iki farklı hikayeyle ilerliyor. Hikayeler arası sürekli flashbacklerle geçişler var ve kurgu tamamen Travers karakteri ve onun kitabının gizeminin çözülmesi üzerine hazırlanmış. Aslında hikayenin özünde kitabın filmleştirme aşaması macerası olması gerekirken kitabın gizemi bu birincil durumu arka plana itiyor. numberswiki.com

Bu anlamda aslında filmin daha ilginç bir hal aldığını söylemek mümkün çünkü her sorunlu karakterin arkasında sorunlu bir geçmiş vardır ve saklanan sorunları görmek filmin çekim aşamasını görmekten daha cazip olduğu aşikar.

Oyunculuklara baktığımızda Tom Hanks’in yine oynadığı her karakterin ruhunu büründüğünü görebiliyoruz. Emma Thompson zaten sert rollerin her zaman aranılan kadını olmuştur. Keskin yüz hatları ve sert mimikleriyle o da karakterin hakkını veriyor. Colin Farrell’ın kritik bir rolü var. Bağımlılıkları olan ama ailesine düşkün kaybeden bir babayı canlandıran Farrell’ın da rolünde başarılı bir performans ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.

mr.banks filmi

Çekimler anlamında dönemi yansıtmak adına gerekli kostüm ve tasarımlar yapılmış ancak filmin çekim çeşitliliği bakımından biraz cimri olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki filmde çok nadir geniş açılı çekimler var ve sürekli dar açıdan yakın çekimler de açıkçası insanı sıkabiliyor. Bu anlamda film stüdyo filmi olmanın dezavantajını yaşadığını söylemek mümkün. Aynı zamanda önemli yan karakterler olmasına rağmen hikayeye çok dahil olmuyorlar (ki bunun sebebi baskın ana karakterler) ve hikayeye pek derinlik kazandırdıklarını söyleyemiyoruz.

Bu anlamda hem çekim konusunda hem karakter konusunda biraz daha spesifik tercihlerde bulunmak filmi oldukça üst seviyeye çıkarabilecekken bu haliyle sadece başarılı seyirlik filmler kategorisine alabiliyoruz.

Bu eleştirilerin yanında kurgunun muhteşem bir şekilde işlenişini atlamamak lazım. Hikayenin geçişleri ve karakterlerin yavaş yavaş çözümlenmesi izleyici gözünden oldukça tatminkar.

2014 Oscar Ödülleri’nde En İyi Müzik dalında Oscar’a aday olan film düşük beklentiyle izlendiğinde hoş vakit geçirebileceğiniz türden bir yapım olarak notlarımızın arasına giriyor.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.