Dabba | Sefer Tası | 2013

thumbnail

sefer tası filmi

Yalnız ve huysuz bir adam, sevgi mahrumu kadınla tanışır ve onu görmeden sever. Kadın da onu…

Binlerce yıldır süren Hint geleneği halen sürdürülmektedir. Kadınları kocaları için sabahları öğle yemeği hazırlamaya başlar. Yemekler sefer taslarına konur, bisikletli kuryeler uzaklığa göre teslimatı ya kendileri gerçekleştirir ya da trene verip başka bir kuryeye iletir. Sefer tasları kilometrelerce uzağa sahibinin öğle yemeğine az bir süre kala masasında olur. Bu ritüel milyonlarca insan tarafından her gün peyderpey yapılmakta olup hayatın bir parçası haline gelmiştir.

Hikaye Ila’nın eşi için yemek hazırlamasıyla başlar. Yemek konusunda pek başarılı sayılmayan Ila kendisiyle ilgilenmeyen eşiyle arasını düzeltmek için üst komşusundan destekler almaya başlar. Yemekleri güzelleşirse eski mutlu günlerine döneceğini düşünen Ila’nın sefer tası bir gün Bay Fernandes’in masasının üstüne bırakılır. Fernandes emekliliğine sayılı günler kalmış bir memurdur ve geçmişte yaşadıkları sebebiyle hayattan beklentisini tamamen kesmiştir, adeta ölümü beklemektedir. Sefer tasını açtığında her gün ona bir lokantadan gelen yemeğin olmadığını fark ettiğinde bir an afallar ancak yemeğin kokusu oldukça güzeldir. Yemeği yedikten sonra bir teşekkür notu ile kabı geri gönderir. Bu saatten sonra Ila ve Fernandes arasında alışılagelmedik bir diyalog ve yakınlık başlayacaktır.

Kültür anlamında oldukça farklı olan ülkenin hikayeleri de doğal olarak çok zengin oluyor. Daha önceden bu hikayeleri sunum anlamında başarısız örneklerle heba eden Hint sineması son dönemlerde kendi kültürünü başarıyla yansıtan örnekler vermeye devam ediyor. Sanırım ilginç müziklerini filmlerden biraz uzak tutmalarında bunun da etkisi fazla. Tek neden olarak bu gösterilemez elbette.

sefer tası filmi

Uluslararası isim yapmış Hint asıllı oyuncular (bkz. Irrfan Khan) kendi özlerini yansıtan filmlerdeki başarılı oyunculukları bunun başlıca nedeni olmakla birlikte prodüksiyonların hikayelere verdikleri şansların olumlu dönüşleri de bu tür filmlerin sayısının artmasına ön ayak oluyor.

[wp-review]

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı