Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Lone Survivor | Son Kalan | 2013

son kalan filmi

Dört asker, bir görev ve bir hezimet…
2005 yılında Afganistan’da görev yapan dört özel harekat askeri Taliban’ın en önemli liderlerinden birinin saklandığı köy hakkında bir istihbarat alır ve olay yerine intikal eder. İniş yaptıkları yer ile köyün konumu oldukça terstir ve köye yaklaşmak için havanın kararmasını beklerler. Çalılarla kendilerini doğal örtüye kamufle eden ekip bir çoban tarafından fark edilir. Ekip lideri Marcus çobanın bırakılması yönünde bir tercihte bulunur ancak Marcus’un bu tercihi aynı zamanda operasyon için sonun başlangıcı olacaktır.

Filmlerdeki yaşanmış bir olay gerçeği tekrar önümüze çıkıyor. 2005 yılında operasyona liderlik yapan Marcus Luttrell’in kitabından uyarlanan film sürükleyiciliği ve gerilim dozu bakımından oldukça başarılı. Karakterlerin tekinsiz bir coğrafyada sürekli kelle koltukta bir şekilde hareket etmesi sizi de etkiliyor ve siz de sanki o yamaçlarda çalıların birinin arkasına gizlenmiş gibi hissediyorsunuz. Alışılagelmiş savaş filmleri mantığının dışında olan film gerilla savaşı üzerine konuşlandırılmış.

son kalan filmi

Evveliyatında Hancock filmiyle ismini geniş kitlelere duyuran yönetmen Peter Berg özellikle kamera kullanımıyla dar ölçekli bir konuyu başarılı bir uzun metraj filme çevirmeyi başarıyor. Hikaye etkileyici, çekimler başarılı ve oyunculuklar oldukça gerçeğe yakın. Tabii bunun yanında hikayenin benzerlerinin daha önce milyon defa işlendiği gerçeği aldığınız keyfin dozunun biraz düşürse de yönetmenin ve senaryonun kalıp kahramanlık hikayelerinin dışına çıkması ve savaşın insani boyutuna da değinmesi Amerikalıların pek yaptığı bir şey olmadığından bizi sevindiriyor.

Başrolde Mark Wahlberg var ki kendisi risksiz, sert adam tarzı rollere bayılıyor. Ekonomik anlamda doğru hamle ama bir süre sonra piyasadan ismi yavaş yavaş silinebilir. Taylor Kitsch ve Ben Foster’ın da bu filmde varlığını garipsemedim ancak Emile Hirsch’in varlığını yadırgadığımı söylemeliyim. Kendisi gerçekten çok başarılı bir oyuncu, çok farklı güzel projelerde de çalışmışken böyle bir filmde yer almasını garipsedim. Buradan filmi küçümsediğim anlaşılmasın, sadece bu tür filmlerde çok çok başarılı bir oyuncu ekibine ihtiyaç olmadığını düşünenlerdenim.

Toparlayacak olursak aslında Son Kalan filmi hakkında verilecek çok büyük detaylar yok. Savaş filmi seviyorsanız bayılarak izleyeceğiniz bir film olduğu ortada. Bunun yanında savaşın iki ucuna da adil yaklaşımı da saygı duyulacak bir hareket. Türün meraklılarını filmi tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir