Farklı Dönemlerin Aynı Ali’leri

.

Türk Tarihinin derinliklerinden gelen bir kültür:“Kabadayı”…Kabadayı, ezilmişin, düşmüşün, düşkünün yanında duran, kirli ilişkilerle değil bilek ve yürek gücüyle var olan bir ağabey.Türk sineması için gözden kaçırılmaz karakterlerdir kabadayılar.
Mahallenin namus bekçisidirler… Maddi ve manevi her güce sahip olmak zorunda hissederler kendilerini.

2007 yılında gösterime giren iki film: “Son Osmanlı Yandım Ali” ve “Kabadayı”

Son Osmanlı Yandım Ali

.

Osmanlı sokaklarının kabadayısı Yandım Ali…

Türk Milli Kurtuluş Savaşı’nın Mustafa Kemal tarafından başlatılmasının sürecini anlatan film İstanbul’da geçiyor.İstanbul’u işgal eden İngiliz kuvvetlerinin Dolmabahçe önüne gemilerini demirlemesiyle başlayan film bir devletin yıkılışı esnasında yaşanılan olayları anlatıyor…Tahtacızadelerin Yandım Ali’si bahriyeden yeni terhis edilmiş ve İstanbul’a gelmiş,ülkenin geleceğinden ümidi kesmiş bir kabadayıdır.Tek hayali kalmıştır o da biraz para biriktirip evli sevgilisini kaçırıp Viyana’ya gitmektir ama işler onun planladığı gibi gitmez.Yandım Ali Mustafa Kemal ile tanışır.Yandım Ali’nin hayalleri, amaçları alt üst olur.

Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Engin Şenkan gibi isimlerin rol aldığı film yiğit bir Türk delikanlısının kabadayılıktan Mustafa Kemal’e bağlı bir Kuvay-i Milliye gönüllüsüne dönüşmesinin hikâyesidir…

Kabadayı

.

Bizler; eceli ile yatağında ölmeye karar verenler, kurşunla ölenlerin şerefine içiyoruz.Nesli tükenen bir kabadayı Ali Osman… Şener Şen’in canlandırdığı Ali Osman kabadayılıktan gönül makamında emekli olmuş, kendini kimsesizleri doyurmaya adamıştır. Bir gün gençlik aşkından bir oğlu olduğunu öğrenir.

“Allah bana yeni bir oğul bağışladı. Ama Allah onu unutacaksın diyor.”

Ömer Vargı’nın yönettiği, Kenan İmirzalıoğlu, İsmail Hacıoğlu, Aslı Tandoğan, Rasim Öztekin gibi isimlerin de oynadığı filmde oğlunun peşine düşer Ali Osman. Ve bir anda kendisini oğlu, oğlunun sevgilisi Karaca ve Karaca’nın belalısının kavgasının ortasında bulur.Öyle bir kavga ki oğlu Murat’ın hayatı söz konusudur.Devran rolündeki Kenan İmirzalıoğlu Karaca’ya tutkun bir belalıdır. Karaca Devran’dan çok korkar ama Murat’ın aşkından da vazgeçemez. Bu durumda Devran’a yapabileceği tek şey kalır Murat’ı öldürmek!
Ali Osman oğlu için emekli olduğu kabadayılığa geri dönecektir…

Farklı zamanlarda farklı karakterlerde iki kabadayı.Attıkları naraları, tek omuz giydikleri ceketleri ve konuşma tarzlarıyla kabadayılar Türk sinemasında birçok filme ya konu edilmişler ya da filmleri karakterleriyle renklendirmişlerdir.

Edi

Sizlerden gelen isimsiz içeriklerin paylaşıldığı editör hesabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.