Fanboys (2008)

.

Sevdiğin şeye onun sana verdiği güzel hislerin karşılığı olarak sen de ona tutkuyla bağlanırsın.Bazıları ise hastalık derecesinde bir yaklaşım gösterir.İşte bu yaklaşıma mensup insanlara fanboys denir.

.

Film de bir grup Star Wars “fan”ının hayatına değinir.İlkokul yıllarından beri Star Wars’la yatıp Star Wars’la kalkan ekibimiz kopmalar yaşasa da ara ara biraraya gelirler.Son biraraya geldiklerinde yeni Star Wars filminin vizyona girmesine 6 ay gibi bir süre kalmıştır.Ancak ekipten Linus kanserdir ve doktorlar ona fazla bir ömür biçmemektedir.Hutch ve Windows bu durumdan haberdar olsa da Linus’un ilkokuldan beri bir numaralı kankası olan fakat an itibariyle araları fena bozuk olan Eric’in haberi yoktur.
Hutch ve Windows,kardeşleri Linus’un öteki dünyaya göçmeden son Star Wars’u kaçırmasını istemezler ve bu yüzden manyak bir plan yaparlar.
Ekip Eric ve Linus’a da geçici ateşkes yaptırarak kendilerini yollara vurur.Amaç Star Wars’un yönetmeninin evine gizlice girip vizyona girmeyi bekleyen filmi izlemektir.Ancak sıkı korunan ve kendilerine binlerce kilometre uzak olan bu karargaha ulaşmak pek de kolay olmayacaktır.

.

Sevdiğiniz şeye aitlik hissetmek ve sizin gibi düşünen diğer insanların varlığını bilmek tarif edilemez bir hazdır.Bu şey bir de Star Wars olunca büyük bir kitlenin paylaştığı ortak duygular işin içine giriyor.Hal böyle olunca Star Wars’u izlemeyen benim gibi insanlar da bu filmde sıklıkla olaylara ve diyaloglara yabancılık çekebilir.Neyse ki bu gibi durumlarda film birlikte hareket etme ve aynı yola baş koyma gibi olguları ön plana çıkararak biz Fransız kalmış izleyicileri de mutlu etmesini biliyor.
Filmin kadrosuna bakmadan izledim ve karşıma yine Seth Rogen çıktı.Adamı görmek bile benim için yeterince komikken filmde iki farklı karakteri canlandırması ve filmin hareketli sahnelerinde filmi coşturması keyif verici diğer unsurdu.Star Trek grubuyla Star Wars grubunun çekişmeleri de filmdeki en iyi sahnelerden biriydi.
Filmi izlemek için illa ki Star Wars “fan”ı olmanıza gerek yok.Herhangi birşeyin “fan”ıysanız eğer o aidiyetlik duygusunu tadacaksınız.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.